Ciepło domowe

Jak dobrać odpowiedni grzejnik do poszczególnych pomieszczeń domowych? Jak czytamy na e-mieszkanie.pl, ten wybór "to duża odpowiedzialność i niewątpliwie wymaga porady fachowca. Taki grzejnik ma zapewnić pożadaną temperaturę w pomieszczeniu i wybierzmy taki by nie szpecił wnętrza.

Przepisy wymagają, by instalacja grzewcza umożliwiała osiąganie w pomieszczeniach mieszkalnych temperatury 20°C, zaś w łazienkach 24°C. W zależności od potrzeb, można regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach, tak, by zapewnić sobie komfort cieplny.

Wejścia i korytarze

Należy zadbać o przedsionek (wiatrołap), ponieważ w tym pomieszczeniu odnotowuje się znaczne straty ciepła – to w przypadku domu. Konieczne jest właściwe zaizolowanie ścian tego pomieszczania. Wiatrołap powinien być ogrzewany, co poprawi nie tylko temperaturę, ale i wentylację (do wiatrołapu wpada zimne powietrze). Zaleca się też ogrzewanie przedpokojów, holi i korytarzy. Skutecznym rozwiązaniem w obu rodzajach pomieszczeń jest ogrzewanie podłogowe. W obu przypadkach wynika to z ograniczonej powierzchni ścian. Dodatkowo, przedsionki i przedpokoje są zazwyczaj oszczędnie umeblowane, co zwiększa efektywność pracy ogrzewania podłogowego. Należy też wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie korytarzy na ciepło jest stosunkowo niewielkie – efekt ciepłej podłogi jest więc wystarczający do zachowania właściwej temperatury. Efekt ten można dodatkowo wzmocnić, jeśli opisane pomieszczenia będą wyłożone gresem lub terakotą – materiałami dobrze przewodzącymi ciepło.
 
Pokoje
W pokojach istotna jest znaczna strata ciepła przez okna lub powierzchnie przeszklone. Jeśli jako rozwiązanie wybierane są grzejniki, zaleca się ich montaż pod oknem (by spełnić to zalecenie, można wybrać niższy i szerszy grzejnik). Każdy grzejnik powinien mieć termostat. Umożliwia to ustawienie na noc niższej temperatury w sypialni (np. 18°C), która zapewni zdrowy sen. W pokojach dziennych, szczególnie oszczędnie umeblowanych można także zastosować ogrzewanie podłogowe. Nie jest ono natomiast polecane w sypialni. Wiąże się to ze znacznym zagospodarowaniem podłogi (łóżko, meble nocne i szafki najczęściej zajmują duży procent powierzchni) oraz z używaniem grubych dywanów.

Łazienka i kuchnia

W łazience trzeba zachować wyższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach. Poza tym ogrzewanie musi być dostosowane do podwyższonego poziomu wilgoci. Dlatego do łazienki muszą być zastosowane specjalne grzejniki łazienkowe, często rozwiązane jako drabinka. Grzejnik łazienkowy może współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Zapewni to komfort użytkownikowi poprzez przyjemny efekt ciepłej podłogi (przez zastosowanie dobrze przewodzącej terakoty). Samo ogrzewanie podłogowe to dla pełnego komfortu jednak za mało – powierzchnia w łazience jest zbyt mała, by pracowało one efektywnie.

Problematycznym pomieszczeniem jest kuchnia. Zazwyczaj jest zabudowana, co utrudnia lokalizację grzejnika – to właśnie kuchnia jest miejscem, gdzie popełnia się znaczne błędy przy wyborze miejsca na grzejnik:

  • Grzejnik wciśnięty w przestrzeń między ścianą a bokiem lodówki. Niedopuszczalne! Lodówka nie pracuje poprawnie i może ulec uszkodzeniu; a grzejnik nigdy nie będzie działał efektywnie. Podobnie kiepskim pomysłem jest umieszczanie grzejnika między meblami i sprzętem kuchennym  lub między meblem a ścianą.
  • Grzejnik pod sufitem. Nie tylko wyraźnie psuje estetykę kuchni, ale też nie spełnia swoich zadań. Ulokowane poniżej szafki kuchenne przeszkadzają przepływowi nagrzanego powietrza, co oczywiście obniża znacznie efektywność pracy grzejnika. W zabudowanej kuchni poleca się stosowanie ogrzewania podłogowego. Należy je układać tak, by nie znajdowało się pod meblami.

Jeśli kuchnia połączona jest z pokojem dziennym lub jadalnią, zwiększa to liczbę możliwych rozwiązań. Ciekawym rozwiązaniem jest grzejnik drabinkowy Amia, który montuje się prostopadle do ściany – może służyć jako ażurowa ścianka i oddzielać część roboczą- kuchenną od reprezentacyjnej." Producenci grzejników dbają o to, aby były nie tylko funkcjonalne, ale także deoracyjne.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here