Ciepło domowe

Jak dobrać odpowiedni grzejnik do poszczególnych pomieszczeń domowych? Jak czytamy na e-mieszkanie.pl, ten wybór "to duża odpowiedzialność i niewątpliwie wymaga porady fachowca. Taki grzejnik ma zapewnić pożadaną temperaturę w pomieszczeniu i wybierzmy taki by nie szpecił wnętrza.

Przepisy wymagają, by instalacja grzewcza umożliwiała osiąganie w pomieszczeniach mieszkalnych temperatury 20°C, zaś w łazienkach 24°C. W zależności od potrzeb, można regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach, tak, by zapewnić sobie komfort cieplny.

Wejścia i korytarze

Należy zadbać o przedsionek (wiatrołap), ponieważ w tym pomieszczeniu odnotowuje się znaczne straty ciepła – to w przypadku domu. Konieczne jest właściwe zaizolowanie ścian tego pomieszczania. Wiatrołap powinien być ogrzewany, co poprawi nie tylko temperaturę, ale i wentylację (do wiatrołapu wpada zimne powietrze). Zaleca się też ogrzewanie przedpokojów, holi i korytarzy. Skutecznym rozwiązaniem w obu rodzajach pomieszczeń jest ogrzewanie podłogowe. W obu przypadkach wynika to z ograniczonej powierzchni ścian. Dodatkowo, przedsionki i przedpokoje są zazwyczaj oszczędnie umeblowane, co zwiększa efektywność pracy ogrzewania podłogowego. Należy też wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie korytarzy na ciepło jest stosunkowo niewielkie – efekt ciepłej podłogi jest więc wystarczający do zachowania właściwej temperatury. Efekt ten można dodatkowo wzmocnić, jeśli opisane pomieszczenia będą wyłożone gresem lub terakotą – materiałami dobrze przewodzącymi ciepło.
 
Pokoje
W pokojach istotna jest znaczna strata ciepła przez okna lub powierzchnie przeszklone. Jeśli jako rozwiązanie wybierane są grzejniki, zaleca się ich montaż pod oknem (by spełnić to zalecenie, można wybrać niższy i szerszy grzejnik). Każdy grzejnik powinien mieć termostat. Umożliwia to ustawienie na noc niższej temperatury w sypialni (np. 18°C), która zapewni zdrowy sen. W pokojach dziennych, szczególnie oszczędnie umeblowanych można także zastosować ogrzewanie podłogowe. Nie jest ono natomiast polecane w sypialni. Wiąże się to ze znacznym zagospodarowaniem podłogi (łóżko, meble nocne i szafki najczęściej zajmują duży procent powierzchni) oraz z używaniem grubych dywanów.

Łazienka i kuchnia

W łazience trzeba zachować wyższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach. Poza tym ogrzewanie musi być dostosowane do podwyższonego poziomu wilgoci. Dlatego do łazienki muszą być zastosowane specjalne grzejniki łazienkowe, często rozwiązane jako drabinka. Grzejnik łazienkowy może współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Zapewni to komfort użytkownikowi poprzez przyjemny efekt ciepłej podłogi (przez zastosowanie dobrze przewodzącej terakoty). Samo ogrzewanie podłogowe to dla pełnego komfortu jednak za mało – powierzchnia w łazience jest zbyt mała, by pracowało one efektywnie.

Problematycznym pomieszczeniem jest kuchnia. Zazwyczaj jest zabudowana, co utrudnia lokalizację grzejnika – to właśnie kuchnia jest miejscem, gdzie popełnia się znaczne błędy przy wyborze miejsca na grzejnik:

  • Grzejnik wciśnięty w przestrzeń między ścianą a bokiem lodówki. Niedopuszczalne! Lodówka nie pracuje poprawnie i może ulec uszkodzeniu; a grzejnik nigdy nie będzie działał efektywnie. Podobnie kiepskim pomysłem jest umieszczanie grzejnika między meblami i sprzętem kuchennym  lub między meblem a ścianą.
  • Grzejnik pod sufitem. Nie tylko wyraźnie psuje estetykę kuchni, ale też nie spełnia swoich zadań. Ulokowane poniżej szafki kuchenne przeszkadzają przepływowi nagrzanego powietrza, co oczywiście obniża znacznie efektywność pracy grzejnika. W zabudowanej kuchni poleca się stosowanie ogrzewania podłogowego. Należy je układać tak, by nie znajdowało się pod meblami.

Jeśli kuchnia połączona jest z pokojem dziennym lub jadalnią, zwiększa to liczbę możliwych rozwiązań. Ciekawym rozwiązaniem jest grzejnik drabinkowy Amia, który montuje się prostopadle do ściany – może służyć jako ażurowa ścianka i oddzielać część roboczą- kuchenną od reprezentacyjnej." Producenci grzejników dbają o to, aby były nie tylko funkcjonalne, ale także deoracyjne.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

Poprzedni artykułUE walczy z chorobami zwierząt
Następny artykułCo nieco o gipsie

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

HPAI: Tragedia w kurnikach na Mazowszu. Kolejne 26 ogniska grypy ptaków

Wirus HPAI dziesiątkuje polski drób. W tym roku potwierdzono już 169 ognisk ptasiej grypy. Większość z nich stwierdzono w dwóch województwach o najwyższym w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE