Ciepło domowe

Jak dobrać odpowiedni grzejnik do poszczególnych pomieszczeń domowych? Jak czytamy na e-mieszkanie.pl, ten wybór "to duża odpowiedzialność i niewątpliwie wymaga porady fachowca. Taki grzejnik ma zapewnić pożadaną temperaturę w pomieszczeniu i wybierzmy taki by nie szpecił wnętrza.

Przepisy wymagają, by instalacja grzewcza umożliwiała osiąganie w pomieszczeniach mieszkalnych temperatury 20°C, zaś w łazienkach 24°C. W zależności od potrzeb, można regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach, tak, by zapewnić sobie komfort cieplny.

Wejścia i korytarze

Należy zadbać o przedsionek (wiatrołap), ponieważ w tym pomieszczeniu odnotowuje się znaczne straty ciepła – to w przypadku domu. Konieczne jest właściwe zaizolowanie ścian tego pomieszczania. Wiatrołap powinien być ogrzewany, co poprawi nie tylko temperaturę, ale i wentylację (do wiatrołapu wpada zimne powietrze). Zaleca się też ogrzewanie przedpokojów, holi i korytarzy. Skutecznym rozwiązaniem w obu rodzajach pomieszczeń jest ogrzewanie podłogowe. W obu przypadkach wynika to z ograniczonej powierzchni ścian. Dodatkowo, przedsionki i przedpokoje są zazwyczaj oszczędnie umeblowane, co zwiększa efektywność pracy ogrzewania podłogowego. Należy też wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie korytarzy na ciepło jest stosunkowo niewielkie – efekt ciepłej podłogi jest więc wystarczający do zachowania właściwej temperatury. Efekt ten można dodatkowo wzmocnić, jeśli opisane pomieszczenia będą wyłożone gresem lub terakotą – materiałami dobrze przewodzącymi ciepło.
 
Pokoje
W pokojach istotna jest znaczna strata ciepła przez okna lub powierzchnie przeszklone. Jeśli jako rozwiązanie wybierane są grzejniki, zaleca się ich montaż pod oknem (by spełnić to zalecenie, można wybrać niższy i szerszy grzejnik). Każdy grzejnik powinien mieć termostat. Umożliwia to ustawienie na noc niższej temperatury w sypialni (np. 18°C), która zapewni zdrowy sen. W pokojach dziennych, szczególnie oszczędnie umeblowanych można także zastosować ogrzewanie podłogowe. Nie jest ono natomiast polecane w sypialni. Wiąże się to ze znacznym zagospodarowaniem podłogi (łóżko, meble nocne i szafki najczęściej zajmują duży procent powierzchni) oraz z używaniem grubych dywanów.

Łazienka i kuchnia

W łazience trzeba zachować wyższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach. Poza tym ogrzewanie musi być dostosowane do podwyższonego poziomu wilgoci. Dlatego do łazienki muszą być zastosowane specjalne grzejniki łazienkowe, często rozwiązane jako drabinka. Grzejnik łazienkowy może współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Zapewni to komfort użytkownikowi poprzez przyjemny efekt ciepłej podłogi (przez zastosowanie dobrze przewodzącej terakoty). Samo ogrzewanie podłogowe to dla pełnego komfortu jednak za mało – powierzchnia w łazience jest zbyt mała, by pracowało one efektywnie.

Problematycznym pomieszczeniem jest kuchnia. Zazwyczaj jest zabudowana, co utrudnia lokalizację grzejnika – to właśnie kuchnia jest miejscem, gdzie popełnia się znaczne błędy przy wyborze miejsca na grzejnik:

  • Grzejnik wciśnięty w przestrzeń między ścianą a bokiem lodówki. Niedopuszczalne! Lodówka nie pracuje poprawnie i może ulec uszkodzeniu; a grzejnik nigdy nie będzie działał efektywnie. Podobnie kiepskim pomysłem jest umieszczanie grzejnika między meblami i sprzętem kuchennym  lub między meblem a ścianą.
  • Grzejnik pod sufitem. Nie tylko wyraźnie psuje estetykę kuchni, ale też nie spełnia swoich zadań. Ulokowane poniżej szafki kuchenne przeszkadzają przepływowi nagrzanego powietrza, co oczywiście obniża znacznie efektywność pracy grzejnika. W zabudowanej kuchni poleca się stosowanie ogrzewania podłogowego. Należy je układać tak, by nie znajdowało się pod meblami.

Jeśli kuchnia połączona jest z pokojem dziennym lub jadalnią, zwiększa to liczbę możliwych rozwiązań. Ciekawym rozwiązaniem jest grzejnik drabinkowy Amia, który montuje się prostopadle do ściany – może służyć jako ażurowa ścianka i oddzielać część roboczą- kuchenną od reprezentacyjnej." Producenci grzejników dbają o to, aby były nie tylko funkcjonalne, ale także deoracyjne.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics