Ćma bukszpanowa rozpoczęła żer. Jak się jej pozbyć?

Instytut Ochrony Roślin poinformował, że w Wielkopolsce na roślinach bukszpanu zauważono zmasowane żerowanie larw ćmy bukszpanowej. W celu zapobiegnięcia całkowitemu uszkodzeniu roślin zaleca się ochronę chemiczną lub walkę ze szkodnikiem metodami ekologicznymi. 

Ćma bukszpanowa rozpoczęła żer. Jak się jej pozbyć?
Ćma bukszpanowa rozpoczęła żer. Jak się jej pozbyć? fot. Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów

Ćma bukszpanowa to inwazyjny w gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych (Crambidae). Pochodzi z Azji. W Europie notuje się występowanie tego gatunku już w drugiej połowie XX wieku, gdzie od tego czasu stopniowo rozprzestrzenia się. W XXI w. zaobserwowano znaczny wzrost liczebności gatunku. Jego larwy są szkodnikiem różnych gatunków bukszpanów.

Larwy żywią się liśćmi i pędami różnych gatunków z rodzaju Buxus, głównie Buxus microphylla. Młode larwy jedzą tylko górną, delikatną część liścia – liście nie są całkowicie niszczone. Starsze gąsienice są najbardziej szkodliwe: masowo i całkowicie zjadają liście, czasem pozostawiając cienką część na konturze i środku liścia. Zjadają też młode pędy. W wyniku intensywnego żerowania gąsienic może dochodzić do defoliacji a nawet całkowitego usychania roślin. Na zaatakowanych krzewach widoczne są zielonkawe grudy odchodów przyklejone do przędzy.

Na początku epidemii ćma bukszpanowa prawie nie miała na terenie Europy naturalnych wrogów. Zaobserwowano jednak później, że rodzime gatunki ptaków, takie jak wróble, sikory czy zięby, jak też liczne rodzaje os, przeszukują zainfekowane bukszpany i zjadają gąsienice. Kury domowe zjadają zarówno motyle, jak i spadłe larwy.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

Zwalczanie ćmy bukszpanowej najlepiej prowadzić na kilka sposobów – od kwietnia do października. Trzeba systematycznie przeglądać krzewy. Jedną z pierwszych oznak, że ćma żeruje na bukszpanie są nagryzione młode liście, przędza przypominająca pajęczynę oraz odchody gąsienic.

Bez ochrony bukszpany są nie tylko oszpecane przez szkodniki, ale także mogą obumrzeć.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?

1. Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową

2. Opryski mikrobiologiczne na ćmę bukszpanową

3. Ręczne wyłapywanie gąsienic ćmy bukszpanowej

4. Strząsanie ćmy bukszpanowej z bukszpanów

5. Zmywanie ćmy bukszpanowej silnym strumieniem wody

6. Naturalni wrogowie ćmy bukszpanowej

7. Opryski chemiczne na ćmę bukszpanową

AM/Redakcja AgroNews
fot. Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE