Co czeka producentów wieprzowiny w 2018 roku? Prognoza dla rynku według KZP-PTCh

Co przyniesie nowy rok w sektorze wieprzowiny? Z prognoz Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wynika, że w 2018 roku sytuacja w większości krajów pozostanie bez większych zmian.

rolnictwo, portal rolny, ASF, produkcja trzody chlewnej, wieprzowina, świnie, KZPPTCh, ceny skupu żywca wieprzowego

W UE bez zmian, ale są poważne zagrożenia

Analitycy KZP-PTCh przewidują, że w 2018 roku produkcja wieprzowiny w krajach UE zostanie utrzymana na poziomie zbliżonym do 2017 roku. Wysoki kurs euro w stosunku do dolara będzie pogarszał konkurencyjność unijnej wieprzowiny na rynkach światowych. Olbrzymie zagrożenie stanowi ewentualne dotarcie wirusa ASF do Niemiec. Nie jest to wykluczone, zwłaszcza teraz, gdy w Polsce wirus rozprzestrzenia się wgłąb kraju. 

Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh zauważa, że UE dysponuje doskonałą bazą do produkcji wieprzowiny. Ale ostrzega, że kosztowne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska mogą obniżyć konkurencyjność na tym rynku.

Większy popyt w USA

W USA pogłowie macior wzrosło o 1 proc., jednak uruchomienie nowych ubojni spowodowało wzrost mocy ubojowych w tym kraju aż o 7 proc. To może oznaczać, że popyt na żywiec wieprzowy utrzyma się na wysokim poziomie, a ceny, zwłaszcza w miesiącach letnich, wzrosną.

Kanada zwiększy eksport

Ze zmian na rynku amerykańskim mogą skorzystać także kanadyjscy producenci tuczników.  Korzystny kurs dolara kanadyjskiego w stosunku do amerykańskiego i wzrost popytu na świnie sprawią, że eksport prosiąt i tuczników do USA będzie dalej się rozwijał.

Co w Chinach?

Nie do końca przewidywalny jest kierunek rozwoju produkcji wieprzowiny w Chinach.  Z jednej strony powstają nowe fermy trzody chlewnej, ale z drugiej spora część pogłowia jest likwidowana z powodów środowiskowych. Pogłowie świń w tym kraju spadło o 5,3 proc. do poziomu 34,87 mln sztuk. Zmniejszyło się też o 2 mln sztuk stado podstawowe. Wszystko wskazuje na to, że import wieprzowiny do Kanady wciąż pozostanie na wysokim poziomie.

ASF utrudnia Rosji sprzedaż

Z kolei w Rosji od 5 lat produkcja wieprzowiny jest opłacalna. Byłoby pewnie lepiej, gdyby nie wirus ASF. Choroba ta utrudnia Rosjanom ekspansję produkcji oraz eksport. Eksperci KZP-PTCh przewidują, że wraz ze wzrostem gospodarki spożycie wieprzowiny w Rosją będzie rosło.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jakie auta dostawcze wybierają polscy rolnicy? Przegląd rynku 2025

Rolnictwo w Polsce się rozwija, a wraz z nim rosną wymagania dotyczące transportu towarów, materiałów i produktów rolnych. Rolnicy poszukują pojazdów, które sprostają trudnym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics