Co przyniesie nowy rok w sektorze wieprzowiny? Z prognoz Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wynika, że w 2018 roku sytuacja w większości krajów pozostanie bez większych zmian.
W UE bez zmian, ale są poważne zagrożenia
Analitycy KZP-PTCh przewidują, że w 2018 roku produkcja wieprzowiny w krajach UE zostanie utrzymana na poziomie zbliżonym do 2017 roku. Wysoki kurs euro w stosunku do dolara będzie pogarszał konkurencyjność unijnej wieprzowiny na rynkach światowych. Olbrzymie zagrożenie stanowi ewentualne dotarcie wirusa ASF do Niemiec. Nie jest to wykluczone, zwłaszcza teraz, gdy w Polsce wirus rozprzestrzenia się wgłąb kraju.
Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh zauważa, że UE dysponuje doskonałą bazą do produkcji wieprzowiny. Ale ostrzega, że kosztowne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska mogą obniżyć konkurencyjność na tym rynku.
Większy popyt w USA
W USA pogłowie macior wzrosło o 1 proc., jednak uruchomienie nowych ubojni spowodowało wzrost mocy ubojowych w tym kraju aż o 7 proc. To może oznaczać, że popyt na żywiec wieprzowy utrzyma się na wysokim poziomie, a ceny, zwłaszcza w miesiącach letnich, wzrosną.
Kanada zwiększy eksport
Ze zmian na rynku amerykańskim mogą skorzystać także kanadyjscy producenci tuczników. Korzystny kurs dolara kanadyjskiego w stosunku do amerykańskiego i wzrost popytu na świnie sprawią, że eksport prosiąt i tuczników do USA będzie dalej się rozwijał.
Co w Chinach?
Nie do końca przewidywalny jest kierunek rozwoju produkcji wieprzowiny w Chinach. Z jednej strony powstają nowe fermy trzody chlewnej, ale z drugiej spora część pogłowia jest likwidowana z powodów środowiskowych. Pogłowie świń w tym kraju spadło o 5,3 proc. do poziomu 34,87 mln sztuk. Zmniejszyło się też o 2 mln sztuk stado podstawowe. Wszystko wskazuje na to, że import wieprzowiny do Kanady wciąż pozostanie na wysokim poziomie.
ASF utrudnia Rosji sprzedaż
Z kolei w Rosji od 5 lat produkcja wieprzowiny jest opłacalna. Byłoby pewnie lepiej, gdyby nie wirus ASF. Choroba ta utrudnia Rosjanom ekspansję produkcji oraz eksport. Eksperci KZP-PTCh przewidują, że wraz ze wzrostem gospodarki spożycie wieprzowiny w Rosją będzie rosło.
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com