Co włożyć do wielkanocnego koszyczka?

W wielkanocnym koszyczku powinny znaleźć się tradycyjne produkty. Pamiętając o zwyczajach warto postarać się również, aby pokarmy, które będziemy święcić były po prostu smaczne i dobrej jakości.

\"\"

Wszystkie artykuły spożywcze, z których komponujemy tradycyjną święconkę mają swoją symbolikę. Właśnie za sprawą swojego znaczenia niektóre produkty mają status nieodłącznego elementu Wielkanocy.

Tradycja zobowiązuje!

Chleb, symbolizujący Ciało Chrystusa, to podstawowy składnik wielkanocnego koszyczka. Zazwyczaj święci się kilka kromek, które następnie stanowią bazę do uroczystego, niedzielnego śniadania. Sól jest z kolei metaforą trwałości, gdyż chroni żywność przed popsuciem. Soli przypisuje się również wiele innych znaczeń, uznawana jest m.in. za symbol przymierza między Bogiem a ludźmi. Gorycz męki Pańskiej wyraża chrzan. W koszyczku nie może zabraknąć również baranka – symbolu ofiary Chrystusa. Ku uciesze najmłodszych, tradycyjne baranki z masła są coraz częściej zastępowane czekoladowymi zajączkami. Wędliny, bez których większość Polaków nie wyobraża sobie wiosennego świętowania, wyrażają dobrobyt. Świętowanie nie obejdzie się również bez ciasta, najlepiej upieczonego samodzielnie. W polskiej tradycji dominują mazurki oraz drożdżowe baby.

Wreszcie jajka, jednoznacznie kojarzące się z Wielkanocą, symbolizujące nowe życie i Zmartwychwstanie.

Robimy zakupy!
Wielkanoc to, obok Bożego Narodzenia, czas szczególnie wzmożonego ruchu w sklepach. Nim wybierzemy się po świąteczne sprawunki warto sporządzić listę potrzebnych artykułów. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nie zapomnimy o żadnym składniku wielkanocnych potraw. Co więcej, lista pomoże nam uniknąć zakupu przypadkowych towarów, które „wpadły nam w oko”.

Wiedza o tym co trzeba kupić to jedno. Drugą, równie ważną kwestią, jest zwracanie uwagi na jakość artykułów spożywczych. Ilekroć robimy zakupy powinniśmy przyjrzeć się produktowi i ocenić, czy jest on wart uwagi. Nie zawsze jednak o tym pamiętamy. W okresie przedświątecznym warto poświęcić chwilę i zwrócić szczególną uwagę na artykuły spożywcze, które chcemy kupić. Przy podejmowaniu decyzji zakupowych wskazówką mogą być nagrody i wyróżnienia, jakie zdobył produkt.

Jednym z takich cennych wyróżnień jest certyfikat „Doceń polskie” przyznawany w ramach programu realizowanego pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego.

Artykuły spożywcze biorące udział w Ogólnopolskim Programie Promocyjnym „Doceń polskie" poddawane są dwuetapowej ocenie.

Najpierw badany jest związek produktu z naszym krajem. Artykuły, które posiadają tzw. polski czynnik biorą udział w certyfikacji. W tym etapie pięcioosobowe grono niezależnych ekspertów ocenia produkty i przyznaje im punkty. Loża Ekspertów bierze pod uwagę kilka aspektów – są to: smak i wygląd produktu oraz stosunek jakości wyrobu do jego ceny. Produkty, którym eksperci przyznali wysokie noty otrzymują godło „Doceń polskie”. Ten znak to zatem konkretna informacja dla konsumenta – produkt został pozytywnie oceniony, warto więc zwrócić na niego uwagę.
Ostatnią rzeczą o jakiej podczas zakupów winno się pamiętać jest ilość. Oceńmy realnie nasze potrzeby i możliwości i kupmy tyle jedzenia, ile rzeczywiście potrzebujemy. Postawmy w święta na jakość, a nie na ilość.

Lista zakupów – wybrane produkty z godłem „Doceń polskie”

  • Masło Extra Bocheńskie – produkowane ze śmietanki, bez dodatku sztucznych dodatków. Doskonałe do wypieków, idealny surowiec do przygotowania baranka z masła.
  • Chrzan z żurawiną firmy Eterno – smakowite połączanie ostrego smaku chrzanu z lekko słodko-kwaśną żurawiną. Wyśmienity dodatek do mięs i sosów. Świetnie komponuje się z jajkami i białą kiełbasą.
  • Szynka z beczki – wyrób Zakładów Mięsnych Agro-Handel tworzony jest w oparciu o tradycyjną recepturę. Doskonała szynka na co dzień i od święta.
  • Majonez kętrzyński stołowy – produkowany na bazie oleju rzepakowego, nie zawiera konserwantów ani sztucznych dodatków. Wyśmienity do jajek, sałatek i wędlin.
  • Margaryna Palma z Kruszwicy – margaryna uniwersalna – nadaje się do wypieku ciast, przygotowywania kremów i przyrządzania potraw.
  • Kiełbasa szlachecka z indyka, Zakłady Mięsne Bystry – kiełbasa parzona i wędzona letnim dymem, czemu zawdzięcza wyjątkową ciemnobrunatną barwę powierzchni oraz delikatny smak i aromat.
  • Makaron weselny z jaj przepiórczych firmy MAXPOL – produkowany z semoliny, mąki makaronowej oraz jaj przepiórczych. Wspaniały makaron na wyjątkowe okazje.
  • Polewa czekoladowa EMIX – pyszna dekoracja ciast, m.in. wielkanocnych mazurków. Można ją podgrzewać w kuchence mikrofalowej lub tradycyjnie, w gorącej wodzie.

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
Program „Doceń polskie” ma na celu promocję wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Związek Polskie Mięso czy Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

Honorowy patronat nad programem „Doceń polskie” sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,552ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

HPAI: Tragedia w kurnikach na Mazowszu. Kolejne 26 ogniska grypy ptaków

Wirus HPAI dziesiątkuje polski drób. W tym roku potwierdzono już 169 ognisk ptasiej grypy. Większość z nich stwierdzono w dwóch województwach o najwyższym w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE