Co wpłynie na ceny pszenicy w Polsce?

– Jeżeli zużycie pszenicy na cele paszowe wzrośnie zgodnie z przewidywaniami KE oraz zwiększy się unijna aktywność eksportowa, to ceny pszenicy w UE będą miały solidne wsparcie strony popytowej, co powinno przełożyć się na wyższe notowania surowca niż w sezonie 2017/18 – przewidują analitycy ING Banku Śląskiego w najnowszym Raporcie Agro.

Ceny pszenicy, pszenica, zboża, żniwa,  ING Bank Śląski

Ekonomiści ING Banku Śląskiego wyjaśniają, że w sierpniu sytuacja na rynku zbożowym na półkuli północnej stała się jaśniejsza.

– Zbiory pszenicy u największych producentów są wstępnie oszacowane, co powoduje bardziej przewidywalną perspektywę popytowo-podażową. W UE bilans pszenicy jest coraz bardziej napięty. Jeżeli zużycie pszenicy na cele paszowe wzrośnie zgodnie z przewidywaniami KE oraz zwiększy się unijna aktywność eksportowa, to ceny pszenicy w UE będą miały solidne wsparcie strony popytowej, co powinno przełożyć się na wyższe notowania surowca niż w sezonie 2017/18 – czytamy w najnowszym Raporcie Agro.

Słaby początek sezonu

Niestety, jak zauważają bankowi eksperci, początek sezonu pod względem unijnego eksportu jest słaby, mimo wyższych cen eksportowych.

– Może to oznaczać, że obecnie występuje wystarczający popyt wewnętrzny i producenci realizują sprzedaż do najbliższych odbiorców – wyjaśniają analitycy ING Banku Śląskiego.

Ceny pszenicy w Polsce

W sierpniu w Polsce ceny dobrej jakości ziarna w jednorodnych dużych partiach wahały się między 850 a 880 zł/t. Ale, jak zaznaczają bankowi eksperci, ceny na pszenicę są jednak zróżnicowane. W skupach pojawiają się także oferty na poziomie 750-800 zł/t.

– Decyduje o tym jakość ziarna i podaż zboża od rolników, którzy nie mają możliwości jego przechowania – wyjaśnia ING Bank Śląski.

Zbiory pszenicy w Polsce

Z najnowszej publikacji MARS wynika, że średni krajowy plon pszenicy miękkiej w Polsce w bieżącym roku wyniesie 4,27 t/ha. W poprzednim roku plon oszacowany przez ten ośrodek wyniósł 4,9 t/ha, co oznacza spadek o 13 proc.

W sierpniu KE podtrzymała prognozę produkcji pszenicy w Polsce na poziomie 10,1 mln t.

Co wpłynie na ceny pszenicy?

W sierpniu po dużym wzroście cen kontraktów na Matif notowany był spadek cen kontraktów pszenicy oraz cen eksportowych w Rosji. To będzie wywierać presję na ceny skupu pszenicy. Osłabianie się dolara widoczne od połowy sierpnia dodatkowo wspierało ten trend. W Polsce można spodziewać korekty cen oferowanych przez kupujących, jednak w ograniczonym zakresie.

– Stosunkowo mniej będzie pszenicy jakościowej, a import z sąsiednich państw ogranicza niższa produkcja u tych dostawców (poza Słowacją), gdyż zbiory były tam słabsze niż w poprzednim sezonie. Wzrost notowań kontraktów pszenicy na koniec sierpnia ma w części charakter spekulacyjny (gra na wynik spotkania eksporterów rosyjskich z ministrem rolnictwa). Bieżące tempo eksportu rosyjskiej pszenicy jest wysokie i nawet w sytuacji kolejnego zdementowania przez MR pogłoski o planach jego ograniczenia, to taka sytuacja w miarę upływu czasu będzie coraz bardziej realna. Zużycie pszenicy w Rosji powinno być wyższe niż w poprzednim sezonie (wyższa produkcja zwierzęca np. rozwój produkcji drobiu), a zasoby zboża będą w tym sezonie znacznie ograniczone – podano w raporcie.

Redakcja AgroNews, na podst. Raport Agro ING Bank Śląski, fot. ING Bank Polski

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + twenty =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE