Co z bilansem zbóż na 2012 rok?

Rok 2012  już na starcie pokazuje, że będzie to znowu rok nietypowy – wyjątkowy, niezwykle przykry w skutkach.


\"\"
 

Bardzo sroga zima bez okrywy śnieżnej spowodowała niezmiernie duże straty w zbożach ozimych i rzepaku – szacuję , że może wypaść z produkcji około 1 mln ha ozimin i rzepaku. W to miejsce wejdzie duża ilość zbóż jarych i kukurydzy.

Wiemy już dziś, że nie starczyło materiału kwalifikowanego w zbożach do przesiewów – rolnicy w wielu przypadkach sieli i sieją zbożem paszowym, bo nie było innego rozwiązania.

Tu może pojawić się kłopot, gdyż w gospodarstwach mniejszych zboże nie były zaprawiane, w efekcie plantacje mogą być porażane przez patogeny i przez to może nastąpić redukcja plonu, a także wpłynie to na pogorszenie jakości plonu.

W tej nietypowej sytuacji w bilansie zbożowym na ten rok nastąpiła redukcja zboża, co może mieć delikatny wpływ na ceny zbóż.

Zupełnie inna sytuacja jest w uprawie kukurydzy. Po bardzo korzystnym roku pod względem przebiegu pogody w ubiegłym roku wielu rolników zainteresowało się dodatkowo tym kierunkiem produkcji. Pięć tygodni temu zakładałem, że będzie to rekordowa ilość 870 tys. ha w tym na kiszonkę 410- 420 tys. ha natomiast na ziarno 450-460 tys. ha.

Dziś te szacunki trzeba poprawić – może to być rekordowa, historyczna powierzchnia 1 mln ha, z czego może wzrosnąć na kiszonkę do 450 tys. ha, a na ziarno nawet do 550 tys. ha (jak widać na wykresie jest to olbrzymi wzrost w stosunku do lat ubiegłych) widać to po wykupie nasion do siewu.

Tu sytuacja jest zdecydowanie lepsza, ponieważ rolnicy szukają dobrego materiału siewnego zabezpieczonego przed chorobami grzybowymi, który jest materiałem kwalifikowanym. Wielu przetwórców, dystrybutorów i kontrahentów zbóż zadaje sobie pytanie – czy na ten rok radykalnie zmniejszy się ilość zbóż na rynku.

Choć to początek trudnej wiosny, ale przy założeniach, że lato i jesień będzie normalna to można być delikatnym optymistą. Zboża jare z reguły plonują niżej od ozimych od 10 nawet do 30%, natomiast kukurydza może dać plon w zależności od warunków klimatycznych i glebowych od 8 do nawet 11 ton z 1 ha. Ten ubytek może być zrekompensowany wyższymi plonami kukurydzy od zbóż jarych.       

Tadeusz Szymańczak
rzecznik prasowy Polskiego związku Producentów Roślin Zbożowych

fot. T. Szymańczak
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here