COCERAL obniża swoje prognozy zbiorów zbóż w Europie

W swojej trzeciej prognozie dotyczącej zbiorów w 2023 r. COCERAL (europejskie stowarzyszenie handlowców zbożami, nasionami roślin oleistych, ryżem, roślinami strączkowymi, oliwą z oliwek, olejami i tłuszczami, paszami dla zwierząt) przewiduje łączne zbiory zbóż w UE-27+Wielka Brytania na poziomie 296,7 mln ton. To mniej niż 303,5 mln ton w marcowej prognozie, ale więcej niż 291,1 mln ton zebranych w 2022 roku.

Głównym powodem korekty prognozy zbiorów w dół jest obecna susza w północnej części UE. Oczekiwania dotyczące plonów zostały znacznie obniżone w Szwecji, Danii i krajach bałtyckich. Produkcja została również skorygowana w dół w Niemczech i Hiszpanii, gdzie obecne deszcze przyszły zbyt późno w przypadku pszenicy i jęczmienia.

Produkcja pszenicy (z wyłączeniem durum) ma wynieść 142,4 mln ton, co oznacza spadek z 144,5 mln ton w ostatniej prognozie i 142,5 mln ton w 2022 roku.

Zbiory kukurydzy kształtują się obecnie na poziomie 61,3 mln t. Poprzednia prognoza przewidywała 62,3 mln ton, a ubiegłoroczny plon zaledwie 52,5 mln ton. Węgry, Rumunia, Bułgaria, i we Włoszech przewiduje się, że plony będą znacznie większe po tym, jak plony z 2022 r. zostały dotknięte dotkliwą suszą i upałami. Nie oczekuje się jednak, że zbiory kukurydzy we Francji odbudują się w znacznym stopniu, ponieważ zasiewy są ograniczone z powodu wysokich kosztów środków produkcji. Uważa się, że bardziej ekstensywne uprawy, takie jak nasiona słonecznika, zastępują część obszaru kukurydzy.Prognozuje się, że zbiory rzepaku w UE-27 + Wielka Brytania wyniosą 21,0 mln ton w porównaniu z 21,1 mln ton w poprzedniej prognozie i 21,0 mln ton w 2022 r. Liczba nasadzeń nieznacznie wzrosła rok do roku, podczas gdy plony mają nieznacznie spaść w porównaniu z dobrym poziomem z ubiegłego roku.

Szykują się rekordowe zbiory rzepaku! Będzie to drugi wynik w historii

Jeśli obecna susza w północnej części UE utrzyma się do lipca, dalsze cięcia prognoz produkcji wydają się bardzo prawdopodobne.

 

Źródło: COCERAL

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Gembicka: W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna Gembicka...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics