Copa-Cogeca ma pomysły na większe wsparcie dla rolników

Copa-Cogeca zaapelowała do unijnych ministrów rolnictwa i do Komisji Europejskiej o jak najszybsze wdrożenie dodatkowych instrumentów wsparcia dla unijnych rolników i spółdzielni objętych rosyjskim embargiem na produkty rolne UE o wartości 11 mld euro.

 

\"rolnictwo,
 

Na posiedzeniu wysokiego szczebla z włoską prezydencją, przewodniczący Copa Albert Jan Maat podkreślił, że potrzeba więcej instrumentów, by pomóc rolnikom i spółdzielniom rolniczym w poradzeniu sobie z tym kryzysem.

– Ceny w sektorze warzyw i owoców oraz mleka spadły w UE o ponad 50% w niektórych państwach członkowskich, ze względu na fakt, że 29% unijnych eksportów warzyw i owoców i 33% eksportów sera normalnie trafia do Rosji. Działania podjęte do tej pory pozwoliły na stabilizację rynków mleka, owoców i warzyw w UE, jednak potrzebujemy dodatkowych środków, by zapobiec całkowitemu załamaniu się rynków – powiedział Albert Jan Maat.

Przewodniczący Copa zaapelował do komisarza Daciana Ciolosa o wsparcie kampanii promujących eksport, w celu stymulacji popytu i znalezienia nowych rynków zbytu.

– Należy ograniczyć obciążenia administracyjne i bariery pozataryfowe. Np. ze względu na bariery fitosanitarne unijne owoce i warzywa nie mogą być sprzedawane na rynku amerykańskim. Trzeba się tym zająć. Ministrowie powinni również zachęcać do wprowadzania programów owoce w szkole i mleko w szkole, które pozwalają na wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Ponadto, w celu zapewnienia uczciwych warunków, producenci niezrzeszeni w organizacjach producentów powinni uzyskać taki sam poziom odszkodowań za wycofanie produktów z rynków jak rolnicy należący do organizacji producentów. W związku z powagą sytuacji rynkowej, rolnicy muszą mieć możliwość lepszego zarządzania podażą w pełni wykorzystując art. 222 rozporządzenia UE – zwrócił uwagę przewodniczący.

Czytaj także:
Rosyjskie embargo – działania Rządu
Nadzwyczajne wsparcie dla sektora owoców i warzyw!
Polscy celnicy aresztowali polskie mięso
Polskie jabłka czeka długa podróż
KE daje kolejne 30 mln euro na znalezienie nowych rynków zbytu

Zdaniem przewodniczącego Cogeca Christiana Pèesa instrumenty wprowadzone do tej pory ustabilizowały sytuację rynkową, należy je jednak poszerzyć, w celu ograniczenia negatywnych skutków embarga dla rynków.

– Należy poszerzyć wykaz produktów mlecznych kwalifikujących się do czasowego prywatnego przechowywania, a także przedłużyć czas jego obowiązywania, gdyż instrument ten nie obejmuje wielu produktów. Należy również jak najszybciej dostosować cenę interwencyjną mleka, uwzględniając rosnące koszty produkcji. Ponadto, trzeba poszerzyć listę warzyw i owoców kwalifikujących się do wycofywania, tak by objęła ona np. owoce cytrusowe, a także zwiększyć ilość kwalifikujących się produktów. Należy zaktualizować cenę interwencyjną, tak by pokrywała ona przynajmniej koszty produkcji. Pakiet pomocy o wartości 125 mln euro dla sektora warzyw i owoców nie wystarczy. Instrumenty wsparcia nie powinny być finansowane wyłącznie z budżetu WPR, lecz również z innych funduszy – uważa Pees.

 

\"rolnictwo,
 

Przewodniczący Cogeca zwrócił także uwagę, żę w ciągu ostatnich miesięcy to europejski sektor wieprzowiny bardzo ucierpiał z powodu embarga. Jego zdaniem należy natychmiast podjąć działania, które umożliwią poprawę sytuacji, np. kampanie promocyjne dla wieprzowiny.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here