Copa-Cogeca: zbiory zbóż dużo niższe, rosną za to obawy dot. regulacji rynków terminowych

Nowe dane dotyczące zbiorów zbóż w UE w 2015 r. opublikowane przez Copa-Cogeca mówią o ośmioprocentowym spadku. Rosną także obawy związane z nowymi unijnymi zasadami regulującymi rynki finansowe.

 

\"rolnictwo,

 

Według nowych szacunków dot. zasiewów zbóż w UE w 2015 r. poziom produkcji zbóż w UE spadnie w tym roku o 8% w porównaniu z rokiem ubiegłym, przede wszystkim w związku
z nowymi instrumentami zazieleniania zdefiniowanymi w reformie wspólnej polityki rolnej (WPR).

Publikacja danych nastąpiła po posiedzeniu grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca.

– Najnowsze dane wskazują na spadek produkcji zbóż w UE-28 w tym roku o 8% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do poziomu 293,9 mln ton, a w przypadku powierzchni – spadek o ok. 4%. Wynika to w głównej mierze z nowych instrumentów zazieleniania w ramach WPR. Rolnicy byli w tym roku bardzo ostrożni i starali się uniknąć nadmiernych cięć płatności, co może mieć miejsce w przypadku nawet niewielkiego niezamierzonego błędu we wdrażaniu nowych zasad. Należy uprościć i uelastycznić zasady obowiązujące rolników, aby zapewnić ich skuteczność i umożliwić sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie – mówi  Przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca Max Schulman.

Czytaj także:
IERiGŻ: mniej rzepaku, niższe ceny, słabszy eksport
Copa-Cogeca za uproszczeniem WPR. "Ryzyko błędów wysokie"

– Co więcej, rolnicy i spółdzielnie mają wiele wątpliwości co do nowych zasad regulujących rynki terminowe (MiFID). W związku z niejasnymi zasadami rolnicy i spółdzielnie zostaną sklasyfikowani jako podmioty finansowe, choć są podmiotami gospodarczymi i dostarczają towary fizyczne. Wdrożenie rozporządzenia MiFID II przysporzy niepotrzebnej biurokracji i uregulowań z powodu błędnej interpretacji europejskiej definicji. Należy to zmienić – zakończył.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Charles Knowles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here