Coraz bliżej setki. Bioasekuracja nie pomogła, ASF znów atakuje

Zaostrzone przepisy bioasekuracji nie zatrzymały na razie wirusa ASF. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził właśnie kolejny przypadek ASF u świń w powiecie bialskim. Tym samym liczba ognisk choroby na tym terenie wzrosła do 36, a w Polsce do 99.

\"rolnictwo,

 

Służby weterynaryjne potwierdziły kolejny przypadek wirusa ASF w gospodarstwie położonym na terenie powiatu bialskiego (woj. lubelskie). Od 2016 roku to właśnie na tym terenie wirus atakuje najczęściej – pojawił się już w 36 chlewniach.

Tym razem chorobę wykryto w stadzie liczącym 25 świń, w gospodarstwie położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

Lawina rezygnacji z hodowli świń

Producenci trzody chlewnej z powiatu bialskiego nie wytrzymują zaostrzających się wymogów bioochrony. W ostatniej edycji programu bioasekuracji aż 1373 rolników z tego terenu zrezygnowało z dalszej hodowli świń. W gospodarstwach tych utrzymywano łącznie 17779 sztuk świń.

Przypomnijmy. Rolnicy z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego (z terenów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF) mieli czas do 14 sierpnia na decyzję, co dalej z ich chlewniami. Wyjścia mieli dwa: albo wdrożyć zasady bioasekuracji w gospodarstwie, albo zrezygnować z produkcji trzody chlewnej w zamian za rekompensaty i odszkodowania.

Na  ten drugi krok zdecydowało się 2710 gospodarstw. To aż dziesięciokrotnie więcej niż w poprzednich dwóch edycjach programu bioasekuracji, który funkcjonuje w Polsce od 2015 roku. Znamienne jest to, że połowę tych rezygnacji złożyli rolnicy z powiatu bialskiego.

Apele o pomoc ws. ASF

Kilka dni temu o pilną pomoc do premier Szydło zwrócili się starostowie powiatów: bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego i włodawskiego. Domagają się także jak najszybszej wypłaty rekompensat za ubite świnie.

Do walki z afrykańskim pomorem świń włączają się również posłowie z Podlasia. Stanisław Żmijan, poseł PO i członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował o złożeniu dezyderatu do premier Beaty Szydło. Posłowie zwracają się w nim o podjęcie skoordynowanych działań na szczeblu rządowym w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

Od czerwca tego roku w Polsce stwierdzono 76 przypadków wirusa ASF u świń. Łącznie od początku wystąpienia choroby, tj. od 17 lutego 2017 roku, liczba ognisk wynosi 99.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here