Coraz mniej pieniędzy

Polska zabiega o utrzymanie wydatków na rolnictwo na podobnym poziomie oraz wprowadzenie jednakowych dopłat dla wszystkich rolników w całej Wspólnocie –  informuje Redakcja Rolna TVP.
Istniejąca od lat 60 Wspólna Polityka Rolna pochłania znaczną część unijnego budżetu. Ale jednocześnie trzeba podkreślić, że wydatki na rolnictwo systematycznie spadają. Jeszcze w latach 80 było to 75% unijnego budżetu, to teraz jest to już „tylko” 45%. Ta tendencja będzie się pogłębiać, ostrzegają eksperci. Ale jednocześnie niedowierzają w całkowitą likwidacje subwencji rolnych.

Jerzy Wilkin z Uniwersytetu Warszawskiego: nie zdecydują się na odejście od wspólnej polityki, ona pozostanie. Chociaż być może będą zmniejszane środki na WPR, ale ta wspólna polityka będzie coraz silniej obudowywana krajowymi instrumentami.

Konsultacje w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej zainaugurowano w zeszłym tygodniu w Brukseli. O zdanie zostaną poproszone także polskie organizacje rolnicze oraz związki zawodowe. Co odpowiedzą – wiadomo.

Wyrównanie płatności to jest podstawa, czyli zachowanie konkurencyjności polskich, czy to niemieckich, czy to francuskich, czy węgierskich, czy czeskich. To musi być priorytetem –  wyjaśnia Jerzy Chróścikowski z NSZZ RI „Solidarność”.

W Unii Europejskiej dopłaty bezpośrednie są wciąż zróżnicowane, a ich wysokość często jest obliczana na podstawie historycznych wielkości produkcji. To premiuje państwa starej Unii Europejskiej, a dyskryminuje nowe. Dlatego utrzymanie obecnej wielkości unijnego budżetu oraz wyrównanie dopłat to nasze dwa priorytety.

Marek Sawicki – Minister Rolnictwa: nam zależy na wprowadzeniu płatności płaskich, obszarowych, łatwo administrowanych, tak ażeby wszyscy rolnicy w UE dostawali dopłaty równe.

W tej walce zyskaliśmy dwóch ważnych sojuszników. Za likwidacją historycznych metod obliczania dopłat bezpośrednich opowiedzieli się unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos oraz szef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego, Paolo de Castro.

Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here