Cukier najtańszy od 2 lat

Pierwsza połowa grudnia 2012 roku przyniosła wyraźny spadek notowań cukru – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

 W Nowym Jorku cukier surowy potaniał w ciągu ostatniego tygodnia o 5% do 408,7 USD/t, a biały w Londynie stracił 4%, spadając do 500,2 USD/t. W ujęciu miesięcznym notowania cukru surowego zmniejszyły się o 4%, a białego o 5%.
 

Czytaj: Cukier biały dalej tanieje

W relacji rocznej ceny cukru były niższe odpowiednio o 19 i 15%. Światowy bilans cukru trzeci sezon z rzędu będzie charakteryzować duża nadwyżka produkcyjna. Poprawiło się zaopatrzenie z Brazylii, która jest największym producentem i eksporterem cukru na świecie. Jednocześnie mniejszy jest popyt na cukier ze strony największych importerów jak Rosja i Chiny dzięki wyższej produkcji własnej.

Czytaj: Cukier w opresji

Za sprawą wyższej produkcji Pakistan z importera netto stał się eksporterem. Egipt i Wietnam zwiększyły cło importowe. Taka sytuacja przemawia za spadkiem cen cukru. Dodatkowo inwestorzy krótkoterminowi są nastawieni na sprzedaż – ich krótka pozycja (sprzedaj) jest obecnie najwyższa od 5 lat. To doprowadziło do przecen, które sprawiły, że w połowie grudnia cukier jest najtańszy od ponad dwóch lat. Bilans cukru przemawia za dalszymi spadkami, które będą ograniczone odbudowującymi się zapasami z nadwyżek produkcyjnych i niskim zaangażowaniem inwestorów na rynku.

Czytaj: Takich cen cukru dawno nie było!

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here