Na początku sierpnia 2012 roku notowania cukru spadły, ale dalej są wysokie – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.
W ciągu ostatniego tygodnia cukier surowy w Nowym Jorku stracił 4%, taniejąc do 497,4 USD/t, a biały kosztował 621,5 USD/t, czyli o 3% mniej. W ujęciu miesięcznym cukier surowy był o 3% droższy, a biały tyleż tańszy. Obecnie sytuacja jest dość skomplikowana.
Kluczową rolę odegra pogoda. Bardzo ważne będą popyt i aktywność inwestorska funduszy i spekulantów. Jeden z największych producentów cukru i bioetanolu w Brazylii Copersucar SA zakupił cukier na giełdzie w Nowym Jorku. Podobna sytuacja nie miała miejsca od 50 lat!
Brazylijczycy są największym na świecie producentem i eksporterem cukru. Nie musieli importować cukru. W 2012 roku ulewne deszcze opóźniły jednak zbiory i Brazylijczycy zostali zmuszeni do zakupu cukru na giełdzie – z realizacji lipcowego kontraktu w Nowym Jorku Copersucar przypadło 112,5 tys. ton (realizacja wyniosła aż 1,1 mln ton). Nie jest wykluczone, że Brazylijczycy znów będą zmuszeni do zakupu na rynku rzeczywistym.
W połowie lipca aż 42% z 48 zakładów należących do Copersucar nie pracowało z powodu braku surowca. W Brazylii ulewne deszcze utrudniają zbiory i z tego powodu produkcja cukru jest mniejsza. Większa wilgotność surowca ze względów technologicznych preferuje produkcję bioetanolu z trzciny cukrowej, a nie cukru.
Deszcze utrudniają lub nawet uniemożliwiają załadunek cukru. Z kolei w Indiach opady monsunowe są znacznie poniżej średniej, co stawia pod znakiem zapytania ilość i jakość zbiorów trzciny cukrowej, a w konsekwencji także podaży cukru z tego.
Obecnie Indie są eksporterem netto drugi sezon z rzędu, ale jeszcze 3-4 lata temu musiały sprowadzać nawe 5 mln ton i ten popyt był jednym z głównych czynników nakręcających rekordowe wysokie notowania cukru na giełdach. Na podwyżki wpływa także aktywność inwestorów krótkoterminowych, którzy zwiększyli długą pozycję (kupuj) do najwyższej od pięciu miesięcy. Prognozy pogody dla Indii i Brazylii są korzystne i jeśli się potwierdzą, to presja cenowa powinna się dalej zmniejszać.
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu