Cztery nowości w portfolio. BASF gotowy na nowy sezon

Medax Max, Priaxor, Delan Pro i Vizura to cztery nowości, które w nadchodzącym sezonie BASF zaproponuje rolnikom. Produkty te miały swoją prezentację 5 grudnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA DOLE STRONY

 

\"Medax

 

Podczas pierwszej części spotkania, przedstawiciele firmy podsumowali rynek rolniczy w 2016 roku. Okazuje się, że tegoroczny kryzys dotknął nie tylko rolników. Jego skutki odczuli także producenci środków ochrony roślin. Z badań firmy Kyratec wynika, że wartość rynku tych produktów w Polsce spadła o 1,8 proc. 

– To był bardzo ciężki rok dla polskiego rolnictwa. Po raz pierwszy od wielu lat zakończył się spadkiem sprzedaży środków ochrony roślin. BASF wyszedł z tej próby jednak obronną ręką, bo zdecydowanie umocniliśmy swoje udziały w tym rynku – powiedział Cezary Urban, dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin BASF.

Z kolei Jacek Brol, kierownik marketingu Działu Środków Ochrony Roślin BASF Polska, zwrócił uwagę, że nie wszystkie sektory rynku rolniczego w Polsce mają powody do narzekań. Oczywiście, wielu rolników poniosło straty w wyniku przymrozków. W tym roku wymarzło ponad 470 tys. ha ozimin. Niekorzystne były także warunki wegetacji dla zbóż i rzepaku. Wzrósł natomiast areał upraw warzywniczych, strączkowych i motylkowych. Dobre były także plony kukurydzy, a producenci rzepaku uzyskali przyzwoite ceny w skupie. 

– Dlatego z jednej strony mamy spadki sprzedaży np. regulatorów wzrostu, a z drugiej wzrosty, jak chociażby w przypadku fungicydów – wyjaśnia Brol.

Dwa w jednym: skuteczny sposób na wyleganie zbóż
W 2017 roku rolnicy będą mogli sięgnąć po nowy preparat firmy BASF – Medax Max, będący następcą Medaxu Top. Ulepszona wersja Medaxu jako jedyna na rynku łączy w sobie dwie najlepsze substancje czynne do skracania zbóż: proheksadion wapnia oraz trineksapak etylu. Jak przekonują przedstawiciele firmy, Medax Max to odpowiedź  na problem wylegania zbóż.

Poprzez jednolite skrócenie wszystkich międzywęźli i stymulację rozwoju sytemu korzeniowego Medax Max skutecznie zapobiega wyleganiu – wyjaśniał Tomasz Cichocki, Crop Manager BASF.

I jako jedną z zalet produktu wymienił możliwość jego zastosowania w różnych warunkach pogodowych.

– Medax Max zaczyna działać już przy temperaturze 5C. Można go z powodzeniem stosować nawet wtedy, gdy słupki rtęci wskażą 25 C. Poza tym preparat nie potrzebuje słońca, jest też odporny na deszcz – mówił Cichocki.

Wśród efektów stosowania nowego Medaxu Cichocki wymienił zmniejszenie wysokości i kontrolę wylegania oraz zwiększenie grubości ścian źdźbeł.

Produkt będzie dostępny w formulacji WG w opakowaniach 1,3 kg.

Nowa broń w walce z chorobami zbóż
Kolejnym produktem, który będzie dostępny od nowego roku jest fungicyd Priaxor, zwalczający większość chorób zbóż. Swoją skuteczność zawdzięcza Xemium – substancji czynnej z grupy karboksyamidów.

– Xemium zapewnia szybkie pobieranie i lepsze rozprowadzanie substancji aktywnych w środku rośliny – przekonuje Jarosław Nadziak, Crop Manager BASF.

Priaxor będzie można stosować w uprawach jęczmienia ozimego i jarego, w pszenżycie ozimym, życie ozimym i pszenicy ozimej.

Przedstawiciele firmy zapewniają, że dzięki innowacyjnej strukturze chemicznej preparat zapewni długotrwałą ochronę m.in. przed rynchnosporiozą zbóż, plamistością siatkową jęczmienia, rdzą brunatną, brunatną plamistością liści, mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, a także przed rdzą brunatną żyta.

– Praixor daje także dodatkowe korzyści. Poprawia zdrowotność roślin i ich wigor. Ogranicza ponadto wyleganie jęczmienia – wyjaśnia Nadziak.

Lepsza ochrona przed parchem jabłoni
Do walki z parchem jabłoni BASF zaoferuje preparat Delan Pro. To nowsza wersja znanego już sadownikom fungicydu Delan 700 WG, bogatsza o kwas fosforynowy.

Wśród zalet nowego Delanu przedstawiciele firmy wymieniają lepsze pokrycie blaszki liściowej i niezmienione działanie nawet przy niekorzystnych parametrach wody.

– Delan Pro ma wysoką odporność na zmywanie, dzięki czemu jest skuteczny nawet podczas deszczu – wyjaśnia Grzegorz Lewandowski, specjalista ds. upraw sadowniczych BASF.

Delan Pro przeznaczony jest do stosowania od wykształcenia młodych liści do 35 dni od zbioru. Będzie dostępny w formie koncentratu zawiesinowego.

– Taka formulacja umożliwia równomierne rozprowadzenie preparatu, a to w przypadku zabiegu prewencyjnego ma podstawowe znaczenie dla jego skuteczności – przekonuje Lewandowski.

Wyższa wartość gnojowicy
Zupełną nowością w portfolio BASF będzie Vizura – stabilizator azotu w gnojowicy. Dodanie go do gnojowicy znacznie wydłuży proces przekształcania jonów amonowych w azotany. A to z kolei uniemożliwi wymywanie azotu z gleby i tym samym przedłuży okres pobierania azotu przez roślinę.

– Vizura zmniejsza straty azotu, redukuje emisję podtlenku azotu, ogranicza wymywanie azotanów do wód gruntowych, a przede wszystkim zwiększa plony i poprawia ich jakość – przekonuje Adam Urbaniak, specjalista ds. zarządzania azotem BASF.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here