Czy Brexit wymusi reorientację polskiego eksportu?

Polscy rolnicy objawią się, że Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, mocno odbije się na zasobności ich portfeli. Wielka Brytania jest bowiem drugim, po Niemczech, rynkiem eksportowym dla polskiej żywności. Obawy te potwierdza najnowszy raport banku Credit Agricole. 

\"rolnictwo,


Kilka tygodni temu Wielka Brytania rozpoczęła formalnie proces wychodzenia z Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej do czasu podpisania ewentualnej umowy o wolnym handlu relacje handlowe Unii i Wielkiej Brytanii będą definiowane przez zasady wynikające z członkostwa Wielkiej Brytanii oraz pozostałych krajów unijnych w WTO.

– Cła nałożone przez Wielką Brytanię na polski eksport będą równe stawkom stosowanym obecnie przez UE względem krajów trzecich – przewidują ekonomiści banku Credit Agricole. 

Które branże ucierpią najbardziej?

Z analizy banku wynika, że wprowadzeniem ceł najsilniej dotknięte zostałyby działy: „produkcja wyrobów tytoniowych (spadek marży na sprzedaży ogółem o 0,4 pkt. proc. do 3,7 proc.), „produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli” (0,3 pkt. proc.; 4,4 proc.) oraz „produkcja artykułów spożywczych” (0,2 pkt. proc.; 4,8 proc.).

– W tych działach odnotowany zostałby również najsilniejszy względny spadek marży na sprzedaży – wyjaśniają analitycy bankowi.

Ich zdaniem rentowność polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii zdecydowanie się pogorszy. Nasi eksporterzy będą zmuszeni przenieść sprzedaż na inne rynki.

Eksport polskiej żywności do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest drugim po Niemczech rynkiem eksportowym dla polskiej żywności. Na tamtejszy rynek trafia przede wszystkim nasza czekolada, mięso drobiowe, mięso wołowe i przetwory mięsne, a także produkty mleczarskie, chleb, pieczywo, ciastka i warzywa. W 2016 roku wartość sprzedaży polskich artykułów rolno-spożywczych wyniosła ponad 2 mld euro.

W referendum 23 czerwca ub.r. 52 proc. Brytyjczyków (17,4 mln) opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za jej pozostaniem głosowało 48 proc. (16,1 mln). Frekwencja wyniosła ponad 72 proc.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here