O możliwości wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników krajów unijnych dyskutowali uczestnicy Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. W debacie udział wzięli m.in. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan oraz szefowie resortów rolnictwa Francji, Czech i Węgier.
Polski minister przypomniał, że decyzje odnośnie przyszłości WPR będą podejmowane w tym roku na początku maja, w ramach Rady Europejskiej. Podkreślił też, że w zjednoczonej Europie nie może być dyskryminacji.
– Przed nami trudny okres, ale nic nie jest jeszcze zamknięte. Sprawa dopłat wciąż jest otwarta. Okres przejściowy skończył się i polscy rolnicy powinni dostać równe dopłaty – powiedział Krzysztof Jurgiel. Jego zdaniem polscy rolnicy już dawno udowodnili, że potrafią sobie dobrze radzić w zmieniających się warunkach.
– Niemniej jednak nie mogą bez końca być w pozycji gorszej, niż ich koledzy z państw starej UE. Dlatego też muszą mieć takie same warunki wsparcia – zaznaczył Jurgiel.
Przyszły kształt WPR
Negocjacje w sprawie kształtu i budżetu Wspólnej Polityki Rolnej toczą się już od wielu miesięcy. Znamy już część założeń, a szczegółowe propozycje mają być zaprezentowane w maju.
Zdaniem komisarza Hogana, celem WPR po 20202 powinno być zwiększenie konkurencyjności unijnego rolnictwa i otwarcie rynków eksportowych. W jego ocenie należy także działać na rzecz zatrzymania rolników na wsi. Kolejnym priorytetem WPR nadal będzie rozwój obszarów wiejskiej.
Dziura po Brexicie
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza mniejsze o 12 mld euro wpływy do budżetu UE. Tę dziurę finansową trzeba jakoś zasypać. Większość państwa członkowskich zgadza się na większe wpłaty, by pokryć deficyt po Brexicie.
– Jeśli tak się stanie, wówczas budżet WPR nie będzie zmniejszany – zapewnił Hogan.
Opłacalność produkcji rolnej
Podczas debaty minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił, że dla Polski po 2020 roku najważniejszą kwestią nadal będzie wzrost opłacalności produkcji.
– Nasze priorytety to również stabilizacja na rynkach rolnych, konkurencyjność produktów oraz innowacyjność – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.
List od prezydenta
Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników forum podkreślił, że Polska ma prawo i obowiązek udziału w kształtowaniu założeń WPR.
– Polska, jeden z wiodących producentów i eksporterów żywności w Unii Europejskiej, wdrażający coraz więcej technologii służących podniesieniu jakości i wydajności produkcji rolnej – a przez to również modernizacji i międzynarodowej konkurencyjności rolnictwa Unii jako całości – ma prawo i obowiązek udziału w kształtowaniu wspólnej polityki rolnej – napisał prezydent Andrzej Duda.
Innowacje w rolnictwie
Europejskie Forum Rolnicze to nie tylko debata o przyszłym kształcie WPR. Sporo miejsca poświęcono dyskusji o roli nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w optymalizacji produkcji. Uczestnicy forum podkreślali, że rolnictwo potrzebuje nowych technologii, gdyż w 2050 roku będzie musiało wyżywić ponad 10 mld ludzi.
– Innowacje w rolnictwie są jednym z priorytetów polskiego rządu – zapewnił wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki
– W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dużo środków przeznaczonych jest na transfer wiedzy i technologii oraz na poprawę konkurencyjności działalności rolnej – powiedział wiceminister.
Zarudzki przypomniał, że budżet PROW wynosi 60 mld zł i resort rolnictwa stara się, aby w dużej części te pieniądze kierowane były na innowacje.
Z kolei dyrektor generalny ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich KE Jerzy Plewa, zaznaczył, że środki na innowacje w rolnictwie nie są przypisane do krajów, a wysokość wsparcia, jakie otrzyma dany kraj, zależy od aktywności poszczególnych ośrodków badawczych.
Organizatorem Europejskiego Forum Rolniczego jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
oprac. Kamila Szałaj