Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce. Czy dopłaty będą wyrównane?

O możliwości wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników krajów unijnych dyskutowali uczestnicy Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. W debacie udział wzięli m.in. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan oraz szefowie resortów rolnictwa Francji, Czech i Węgier.

rolnictwo, portal rolny, prow, pomoc unijna dla rolników, prow 2014-2020, WPR, dopłaty bezpośrednie, Plewa, Hogan, Zarudzki, Europejskie Forum Rolnicze


Polski minister przypomniał, że decyzje odnośnie przyszłości WPR będą podejmowane w tym roku na początku maja, w ramach Rady Europejskiej. Podkreślił też, że w zjednoczonej Europie nie może być dyskryminacji.

Przed nami trudny okres, ale nic nie jest jeszcze zamknięte. Sprawa dopłat wciąż jest otwarta. Okres przejściowy skończył się i polscy rolnicy powinni dostać równe dopłaty – powiedział Krzysztof Jurgiel. Jego zdaniem polscy rolnicy już dawno udowodnili, że potrafią sobie dobrze radzić w zmieniających się warunkach.

– Niemniej jednak nie mogą bez końca być w pozycji gorszej, niż ich koledzy z państw starej UE. Dlatego też muszą mieć takie same warunki wsparcia – zaznaczył Jurgiel.

Przyszły kształt WPR

Negocjacje w sprawie kształtu i budżetu Wspólnej Polityki Rolnej toczą się już od wielu miesięcy. Znamy już część założeń, a szczegółowe propozycje mają być zaprezentowane w maju.

Zdaniem komisarza Hogana, celem WPR po 20202 powinno być zwiększenie konkurencyjności unijnego rolnictwa i otwarcie rynków eksportowych. W jego ocenie należy także działać na rzecz zatrzymania rolników na wsi. Kolejnym priorytetem WPR nadal będzie  rozwój obszarów wiejskiej.

Dziura po Brexicie

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza mniejsze o 12 mld euro wpływy do budżetu UE. Tę dziurę finansową trzeba jakoś zasypać. Większość państwa członkowskich zgadza się na większe wpłaty, by pokryć deficyt po Brexicie.

– Jeśli tak się stanie, wówczas budżet WPR nie będzie zmniejszany – zapewnił Hogan.

Opłacalność produkcji rolnej

Podczas debaty minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił, że dla Polski po 2020 roku najważniejszą kwestią nadal będzie wzrost opłacalności produkcji.

– Nasze priorytety to również stabilizacja na rynkach rolnych, konkurencyjność produktów oraz innowacyjność – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

 

List od prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników forum podkreślił, że Polska ma prawo i obowiązek udziału w kształtowaniu założeń WPR.

– Polska, jeden z wiodących producentów i eksporterów żywności w Unii Europejskiej, wdrażający coraz więcej technologii służących podniesieniu jakości i wydajności produkcji rolnej – a przez to również modernizacji i międzynarodowej konkurencyjności rolnictwa Unii jako całości – ma prawo i obowiązek udziału w kształtowaniu wspólnej polityki rolnej – napisał prezydent Andrzej Duda.

Innowacje w rolnictwie

Europejskie Forum Rolnicze to nie tylko debata o przyszłym kształcie WPR. Sporo miejsca poświęcono dyskusji o roli nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w optymalizacji produkcji. Uczestnicy forum podkreślali, że rolnictwo potrzebuje nowych technologii, gdyż w 2050 roku będzie musiało wyżywić ponad 10 mld ludzi.

– Innowacje w rolnictwie są jednym z priorytetów polskiego rządu – zapewnił wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki

– W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dużo środków przeznaczonych jest na transfer wiedzy i technologii oraz na poprawę konkurencyjności działalności rolnej – powiedział wiceminister.

Zarudzki przypomniał, że budżet PROW wynosi 60 mld zł i resort rolnictwa stara się, aby w dużej części te pieniądze kierowane były na innowacje.

Z kolei dyrektor generalny ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich KE  Jerzy Plewa, zaznaczył, że środki na innowacje w rolnictwie nie są przypisane do krajów, a wysokość wsparcia, jakie otrzyma dany kraj, zależy od aktywności poszczególnych ośrodków badawczych.

Organizatorem Europejskiego Forum Rolniczego jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here