Czy dosięgnie nas Afrykański Pomór Świń?

Podczas posiedzenia unijnego Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dn. 2 lipca br., eksperci z państw członkowskich wyrazili obawy związane z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Rosji i na Białorusi, blisko granicy z UE- wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

 

\"\"

 

 

Eksperci uzgodnili, że w celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia choroby zaostrzone będą kontrole produktów pochodzenia zwierzęcego. Zintensyfikowane zostaną również kontrole graniczne oraz dezynfekcja pojazdów. W 2012 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wydała ostrzeżenie o wysokim zagrożeniu przeniesienia wirusa pomoru na gospodarstwa hodowlane trzody chlewnej położone blisko granicy z Rosją i Ukrainą.

Eksperci z rosyjskich służb weterynaryjnych Rosselkhoznadzor upominają, że chorobę mogą przenieść dziki z Rosji przez Białoruś, kraje nadbałtyckie, Polskę i Niemcy lub na południu przez Ukrainę, Rumunię i Austrię. Polskie służby weterynaryjne zabezpieczają przejścia graniczne w maty dezynfekcyjne i nadzorują kontrolę stanu czystości pojazdów transportujących zwierzęta.

Trwają szkolenia przypominające dla powiatowych lekarzy weterynarii oraz akcje uświadamiające dla rolników (ulotki), dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz zasad postępowania w przypadku wystąpienia choroby. Służba Celna kontroluje bagaże podręczne pasażerów wjeżdżających do Polski, produkty pochodzenia zwierzęcego są konfiskowane i niszczone.

Czytaj także:
Nowe technologie i nowe logo DEUTZ-FAHR
ARiMR ostrzega! Wypalanie traw jest karalne!
Zmiany w przepisach dot. bezpieczeństwa żywności. Kto zyska kto straci?

Wykrywane są również próby przemytu żywności. W trakcie badań monitoringowych w kierunku ASF w pasie przygranicznym pobierane są próby od dzików i świń. Dotychczas nie stwierdzono dodatnich wyników tych badań. Przypomnijmy, że pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń na Białorusi został oficjalnie zgłoszony do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w dn. 21 czerwca br. Chorobę wykryto w gospodarstwie hodowlanym trzody chlewnej w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską i Litwą. Kraje ościenne wprowadziły zakazy importu z Białorusi żywca, materiału genetycznego, mięsa i produktów wieprzowych oraz pasz dla zwierząt.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Czy Polska poprze umowę Mercosur? Jasne stanowisko ministra rolnictwa

Polska nie poprze unijnego porozumienia handlowego z krajami Mercosur w jego aktualnej formie – zapowiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski po spotkaniu z niemieckim ministrem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics