Czy dosięgnie nas Afrykański Pomór Świń?

Podczas posiedzenia unijnego Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dn. 2 lipca br., eksperci z państw członkowskich wyrazili obawy związane z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Rosji i na Białorusi, blisko granicy z UE- wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

 

\"\"

 

 

Eksperci uzgodnili, że w celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia choroby zaostrzone będą kontrole produktów pochodzenia zwierzęcego. Zintensyfikowane zostaną również kontrole graniczne oraz dezynfekcja pojazdów. W 2012 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wydała ostrzeżenie o wysokim zagrożeniu przeniesienia wirusa pomoru na gospodarstwa hodowlane trzody chlewnej położone blisko granicy z Rosją i Ukrainą.

Eksperci z rosyjskich służb weterynaryjnych Rosselkhoznadzor upominają, że chorobę mogą przenieść dziki z Rosji przez Białoruś, kraje nadbałtyckie, Polskę i Niemcy lub na południu przez Ukrainę, Rumunię i Austrię. Polskie służby weterynaryjne zabezpieczają przejścia graniczne w maty dezynfekcyjne i nadzorują kontrolę stanu czystości pojazdów transportujących zwierzęta.

Trwają szkolenia przypominające dla powiatowych lekarzy weterynarii oraz akcje uświadamiające dla rolników (ulotki), dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz zasad postępowania w przypadku wystąpienia choroby. Służba Celna kontroluje bagaże podręczne pasażerów wjeżdżających do Polski, produkty pochodzenia zwierzęcego są konfiskowane i niszczone.

Czytaj także:
Nowe technologie i nowe logo DEUTZ-FAHR
ARiMR ostrzega! Wypalanie traw jest karalne!
Zmiany w przepisach dot. bezpieczeństwa żywności. Kto zyska kto straci?

Wykrywane są również próby przemytu żywności. W trakcie badań monitoringowych w kierunku ASF w pasie przygranicznym pobierane są próby od dzików i świń. Dotychczas nie stwierdzono dodatnich wyników tych badań. Przypomnijmy, że pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń na Białorusi został oficjalnie zgłoszony do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w dn. 21 czerwca br. Chorobę wykryto w gospodarstwie hodowlanym trzody chlewnej w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską i Litwą. Kraje ościenne wprowadziły zakazy importu z Białorusi żywca, materiału genetycznego, mięsa i produktów wieprzowych oraz pasz dla zwierząt.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here