Czy grozi nam kryzys żywnościowy w związku z napływem uchodźców z Ukrainy?

Wojna w Ukrainie nie ma znaczącego wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe Polski.  W 2021 roku wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła prawie 40 mld euro. Nawet jeżeli przyjmiemy znaczną ilość uchodźców, to jesteśmy w stanie ich wykarmić i nadal będziemy eksporterem żywności – podkreśla minister rolnictwa.

Wojna w Ukrainie odciśnie się piętnem na światowej gospodarce. Najbardziej odczują ją mieszkańcy odległych zakątków świata, którym zagraża głód. Polska, jak podkreślają specjaliści, jest samowystarczalna, i jest w stanie wykarmić siebie i uchodźców z Ukrainy.

Handel z Rosją już od dawna jest ograniczony. Od 2014 roku, po aneksji Krymu, wprowadzono embargo na import żywności. Ukraina zaś nigdy nie była dużym partnerem, jeśli chodzi o wymianę rolno-spożywczą.

Aktualnie zajmujemy trzecie miejsce wśród państw UE, które mają najwyższy, dodatni bilans handlowy:Ponad 37 mld EUR to najwyższy w historii poziom eksportu żywności a dane dotyczące wielkości produkcji artykułów rolno-spożywczych oraz poziomu eksportu tych artykułów, wskazują na dużą rezerwę w jej dysponowaniu. Oznacza to, że żywności w Polsce nie zabraknie” – uspokaja Norbert Kaczmarczyk, pełnomocnik rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa.

„Polska, jeżeli chodzi o samą produkcję zbóż, 80% tej produkcji wykorzystuje na własnym rynku, natomiast kolejne 20% eksportuje. Podobnie jest w innych branżach, np.: w drobiu jest to 40% –  reszta eksport, w wołowinie 25% – reszta eksport, w cukrze 60% –  reszta eksport –  dodaje.

Polska jest znaczącym eksporterem żywności

Polska więc  jest dużym eksporterem żywności, co oznacza, że posiadamy duże nadwyżki, które wystarczą na wyżywienie obywateli naszego kraju, a także napływających uchodźców z Ukrainy.

Polacy nie mają jednak się czego obawiać: nasz kraj produkuje znacznie więcej żywności, niż potrzebujemy. Polska ma nadwyżkę żywności. Wystarczy dla Polaków, uchodźców i na eksportzapewnia minister rolnictwa.

Bartosz Urbaniak: jesteśmy jednym z najnowocześniejszych producentów żywności na świecie


„Fala uchodźców, nawet cztero czy pięcio milionowa nie jest w stanie zachwiać polską produkcją żywności. My jesteśmy jednym z najnowocześniejszych producentów żywności na świecie. Produkujemy ją dobrze i efektywnie i my tej żywności produkujemy naprawdę dużo. Innymi słowy to też dopiero teraz widzimy, jak naprawdę silny jest przemysł spożywczy, polskie rolnictwo. My szacujemy, że nawet 5 milionów uchodźców w Polsce to jest mniej więcej 1/3 obecnego polskiego eksportu, czyli widać, że bez żadnego problemu jesteśmy w stanie nawet tak dużą ilość ludzi  wyżywić w Polsce” – mówi Bartosz Urbaniak szef Bankowości Agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę.

Eksperci i ekonomiści są zgodni, że żywności w Polsce nie zabraknie, będzie jednak droższa. Rząd uruchamia działania, które zatrzymają podwyżki, m.in. w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 obniżono już stawkę VAT na produkty spożywcze i paliwo oraz wystąpiono do Komisji Europejskiej o dopłaty do zakupu nawozów dla rolników.

AM/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skutki susz nie są natychmiastowe, narastają powoli

Skutki susz nie są natychmiastowe, ale narastają powoli, i szczególnie odczuwalne są w rolnictwie przez obniżenie plonów wielu gatunków roślin uprawnych - ocenił dr...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE