Czy możemy spodziewać się wzrostu cen zbóż?

Jak podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych odnotowano niewielkie zwyżki notowań zbóż na Matif. Kukurydza w najbliższym kontrakcie podrożała o 1,3% do 188,3 EUR/tonę, a kukurydza o 0,7% do 208,3 EUR/tonę. Wahania cen zbóż w kontraktach terminowych są jednak na tyle małe, że można mówić o ich stabilizacji. W dalszym ciągu brak jest czynników, które mogłyby powodować wyraźniejsze wzrosty.

 

\"\"

 

Niepokoje związane z zagrożeniem ewentualnej suszy dla zasiewów zbóż w niektórych rejonach Unii mogą zostać rozwiane, jeśli nastąpi wkrótce poprawa pogody. Prognozy dla Unii, jak i w skali świata, są w dalszym ciągu dobre. Trudno wyobrazić sobie idealny przebieg warunków pogodowych we wszystkich kluczowych obszarach upraw zbożowych na świecie.

W każdym sezonie występują większe lub mniejsze problemy pogodowe. Ważna jest ich skala i skutki dla europejskiego i globalnego rynku. Jak na razie nie ma informacji o wystąpieniu rozległych w skutkach anomalii pogodowych, mogących spowodować gwałtowne zwyżki cen. Niektóre czynniki mogą wskazywać na możliwość osiągnięcia słabszych plonów w Rosji i na Ukrainie.

Są to problemy finansowe, na które napotykają rolnicy w obu tych krajach. Zaostrzone procedury udzielania kredytów skutkują tym, że wielu producentów szuka możliwości obniżania kosztów produkcji zbożowej – zmniejszając dawki nawozów czy sięgając po krajowe nasiona. To według analityków może oznaczać pogorszenie plonowania. Jednak oficjalne prognozy formułowane dla Rosji i Ukrainy w dalszym ciągu są stosunkowo wysokie.

Czytaj także:
Czy szykuje się wzrost cen na rynku ziemniaków?
Integrowana ochrona roślin w praktyce
Projekt PROW na lata 2014-2020 zakończony i przyjęty!

W tym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na CBoT – w najbliższym kontrakcie (majowy) obniżyły się o 2% dochodząc do 243,3 USD/tonę. Stabilne były natomiast notowania kukurydzy – wzrost o 0,3% do 197,3 USD/tonę. Spadki cen pszenicy mogą być odzwierciedleniem zapowiadanej poprawy pogody w południowo-centralnej części Stanów Zjednoczonych.

W tym rejonie kraju, w okresie najbliższych sześciu do dziesięciu dni spodziewana jest ciepła i wilgotna pogoda. Analitycy podają także, że za ostatnimi spadkami notowań na CBoT stała m.in. wzmożona sprzedaż ze strony funduszy.

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu 
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics