Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie działań w Unii Europejskiej zmierzających do podwyższenia przez Komisję Europejską interwencyjnej ceny skupu zbóż w ramach wspólnego rynku Unii Europejskiej (101.31 EUR/t), co zdecydowanie pozwoliłoby na uniknięcie sytuacji zwiazanej ze spadkiem cen skupu w latach następnych.
W dniu 3 października br. resort rolnictwa poinformał, że poziom ceny interwencyjnej ustanawiany jest rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas dyskusji nad WPR na lata 2014-2020 wielokrotnie zwracał się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podniesienie poziomu ceny interwencyjnej do poziomu zapewniającego pokrycie kosztów produkcji.
Czytaj także:
Czynniki pobudzające ceny zbóż
Wzrośnie zużycie zbóż na cele przemysłowe
Zaskakujący poziom eksportu polskiej żywności!
Wniosek Polski jednak nie uzyskał poparcia pozostałcyh krajów członkowskich. Osiągnięte w czerwcu br. porozumienie polityczne na forum UE podtrzymuje ceny interwencyjnej w wysokości 101,31 EURO/t.
Ponadto, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco analizuje sytuację na krajowym i światowym rynku zbóż i rzepaku. W ramach swoich kompetencji konsekwentnie dąży do tego aby w ramach obecnej Wspólnej Polityki Rolnej realizowane były działania mające na celu niwelowania niekorzystnych zjawisk na poszczególnych rynkach.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu