Czy poziom interwencyjnej ceny skupu zbóż zostanie podwyższony?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie działań w Unii Europejskiej zmierzających do podwyższenia przez Komisję Europejską interwencyjnej ceny skupu zbóż w ramach wspólnego rynku Unii Europejskiej (101.31 EUR/t), co zdecydowanie pozwoliłoby na uniknięcie sytuacji zwiazanej ze spadkiem cen skupu w latach następnych.

 

\"\"

 

W dniu 3 października br. resort rolnictwa poinformał, że poziom ceny interwencyjnej ustanawiany jest rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas dyskusji nad WPR na lata 2014-2020 wielokrotnie zwracał się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podniesienie poziomu ceny interwencyjnej do poziomu zapewniającego pokrycie kosztów produkcji.

Czytaj także:
Czynniki pobudzające ceny zbóż
Wzrośnie zużycie zbóż na cele przemysłowe
Zaskakujący poziom eksportu polskiej żywności!

Wniosek Polski jednak nie uzyskał poparcia pozostałcyh krajów członkowskich. Osiągnięte w czerwcu br. porozumienie polityczne na forum UE podtrzymuje ceny interwencyjnej w wysokości 101,31 EURO/t.

Ponadto, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco analizuje sytuację na krajowym i światowym rynku zbóż i rzepaku. W ramach swoich kompetencji konsekwentnie dąży do tego aby w ramach obecnej Wspólnej Polityki Rolnej realizowane były działania mające na celu niwelowania niekorzystnych zjawisk na poszczególnych rynkach.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here