Jakie konsekwencje dla brytyjskich i unijnych rolników będzie miał Brexit? Czy rolnicy zapłacą za międzynarodowe decyzje polityczne?
– Wyniki głosowania były bardzo wyrównane, niewielka większość opowiedziała się za wyjściem z UE (52 proc.) wobec 48 proc. osób, które zagłosowały przeciw. Copa i Cogeca bardzo cenią udział związków rolniczych z UK w pracach nad politykami rolnymi w UE i ich wsparcie. Ciągle analizujemy jeszcze wpływ głosowania na rolnictwo, w oparciu o decyzje instytucji UE i rządu Zjednoczonego Królestwa – powiedział sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen.
I dodał, że jego głównym celem będzie niedopuszczenie do dalszych zakłóceń na rynku rolnym, ze względu na znaczenie stosunków handlowych z Wyspami i aktualny kryzys.
– Najważniejsze teraz jest utrzymanie stabilności rynkowej. Ponad połowa brytyjskiego eksportu żywności i napojów trafia aktualnie do UE. Rynek Zjednoczonego Królestwa jest również ważnym odbiorcą żywności i napojów z innych państw członkowskich. Dzięki temu konsumenci z UE mają dostęp do wielu wysokiej jakości, dobrych produktów. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by społeczność rolna ani w UE ani w UK nie płaciła za międzynarodowe decyzje polityczne i aby skutki handlowe zostały ograniczone. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim negocjacje na temat wyjścia z UE powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat – powiedział Pesonen.
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Tomek Nacho