Definicja trwałych użytków zielonych – ważne informacje dla rolników

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa z prośbą o wyjaśnienie definicji trwałych użytków zielonych, szczególnie w kontekście ich klasyfikacji oraz wymogów unijnych i krajowych. Ministerstwo przekazało szczegółowe informacje, które mogą mieć istotne znaczenie dla rolników.

Definicja trwałych użytków zielonych – ważne informacje dla rolników

Unijna definicja trwałych użytków zielonych

Zgodnie z art. 4 ust. 3 lit. c rozporządzenia (UE) nr 2021/2115, trwałe użytki zielone to grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych, które przez co najmniej pięć lat nie podlegały zmianowaniu upraw. Dodatkowo, państwa członkowskie mogą zdecydować, że w tym okresie grunt nie może być zaorywany, uprawiany ani ponownie obsiewany innymi roślinami pastewnymi.

Wytyczne w polskich przepisach

Ministerstwo zaznaczyło, że definicja trwałych użytków zielonych została wprost wdrożona do polskiego prawa, a dokładnie w art. 2 pkt 29 ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. W Polsce grunt nie traci swojego statusu trwałego użytku zielonego, jeśli następuje ponowny wysiew traw lub roślin pastewnych, pod warunkiem, że nie są one uprawiane w siewie czystym.

Zasady klasyfikacji gruntów według Ministerstwa

Ministerstwo wyjaśniło, że jeśli przez okres pięciu lat na gruncie ornym wysiewane były mieszanki traw, zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie, grunt automatycznie uzyskuje status trwałego użytku zielonego. Jednakże, gdy na gruncie ornym uprawiane były wyłącznie trawy w siewie czystym, nie dochodzi do zmiany jego klasyfikacji.

Znaczenie interpretacji dla rolników

Interpretacja Ministerstwa ma duże znaczenie dla rolników, którzy wnioskują o płatności bezpośrednie lub realizują zobowiązania w ramach programów rolno-środowiskowych. Od właściwej klasyfikacji gruntów zależą obowiązki beneficjentów, a także możliwości korzystania ze wsparcia finansowego.

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęstsze błędy przy użytkowaniu przyczepy rolniczej tandem. Jak ich uniknąć?

Przyczepa rolnicza tandem to sprzęt, który chętnie wykorzystywany w wielu gospodarstwach. Dzięki dwóm osiom ustawionym blisko siebie jest stabilniejsza, wytrzymalsza i mniej „męczy” glebę....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics