Niskie temperatury powietrza nie stwarzają korzystnych warunków do wzrostu cen skupu żywca wieprzowego w krajach unijnych. Zapasy wieprzowiny w zakładach mięsnych są na niskim poziomie, ale handel nie wysyła wystarczająco silnych impulsów popytowych, zachęcających do zwiększania ubojów. W rezultacie w kluczowych krajach produkujących najwięcej wieprzowiny w UE takich jak Niemcy, Hiszpania, Dania, Francja i Holandia, rynek pozostał stabilny i zrównoważony.
W Niemczech cena skupu tuczników utrzymuje się na poziomie 2,20 €/kg (wbc) od wielu tygodni. Hodowcy liczą na kolejne wzrosty cen po nadejściu wyższych temperatur. Oczekiwania przetwórców są odmienne, którzy uważają, że obecny poziom cen skupu jest za wysoki.
Żywiec wieprzowy: na krajowym rynku widać ożywienie
Na rynku krajowym rynku ostatnie dwa tygodnie przyniosły wyraźne ożywienie. Pomimo stagnacji na rynku niemieckim, krajowe skupu podniosły cenę o około 50 gr/kg wagi poubojowej. Z przeliczenia ceny niemieckiej po kursie euro 4,28 można wnioskować o opłacalnym imporcie żywca i tusz do Polski i próbie zmniejszenia dzielącego dystansu cenowego oba kraje. Wynika z tego, że w krótkim horyzoncie czasowym możliwości dalszego wzrostu cen w krajowych skupach mogą być ograniczone.
A. Dargiewicz | POLPIG