Boom na przyczepy rolnicze

W czerwcu tablice rejestracyjne otrzymały 552 przyczepy rolnicze. Wolumen rynku wzrósł o 30 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Był również o 7 proc. wyższy od tego z czerwca ubiegłego roku – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

rolnictwo, portal rolny, sprzedaż przyczep, maszyny, przyczepy rolnicze

Rynek przyczep rolniczych w Polsce przeżywa dobry czas. W pierwszym półroczu zarejestrowano 2440 pojazdów, czyli o 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik ten jest również o 69 proc. wyższy od tego sprzed dwóch lat. Warto podkreślić ponadto wyodrębnienie się lidera w postaci marki Pronar, obejmującej blisko połowę rynku – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Przyczepy rolnicze. Zmiany na podium

Prawie połowa zarejestrowanych w czerwcu przyczep pochodziła z oferty producenta z Narwi. Pronar odnotował 260 rejestracji, co przełożyło się na 27 proc. wzrostu w stosunku do maja. Wynik ten był również o 18 proc. wyższy od tego z czerwca ubiegłego roku. Na drugą pozycję awansował Wielton, z liczbą 58 rejestracji. Oznacza to 100 proc. wzrostu w ujęciu miesięcznym oraz 49 proc. wzrostu w ujęciu rocznym. Podium zamyka Metal-Fach. Dzięki rejestracji 55 pojazdów, producent poprawił wynik z poprzedniego miesiąca o 34 proc.. Odnotował jednak 32 proc. spadku w porównaniu z czerwcem 2017 roku.

Rolnicy są dobrej myśli

W czerwcu największym zainteresowaniem cieszyły się przyczepy z przedziału 10–13 t. Zarejestrowano 198 takich pojazdów, czyli o 38 proc. więcej niż przed miesiącem. Wynik ten był jednak o 8 proc. niższy od tego z czerwca ubiegłego roku. Drugą najpopularniejszą ładownością był przedział 13–17 t. Tablice rejestracyjne otrzymały 93 przyczepy z tej kategorii – to o 72 proc. więcej niż w maju. Jednocześnie jest to wartość o 3 proc. niższa od tej z czerwca 2017 roku. Na trzeciej pozycji znalazł się przedział 5–6 t, reprezentowany przez 69 pojazdów. Liczba rejestracji takich przyczep wzrosła o 33 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz o 527 proc. w ujęciu rocznym.

Potencjał rynku rośnie

W czerwcu najwięcej przyczep trafiło do województwa lubelskiego. W regionie tym zarejestrowano 82 pojazdy – to o 49 proc. więcej niż przed miesiącem. Wartość ta jest również o 78 proc. wyższa od tej z czerwca ubiegłego roku. Druga pozycja w klasyfikacji należy do województwa mazowieckiego. Rejestracja 74 przyczep przełożyła się na 61 proc. wzrostu w ujęciu miesięcznym. Sprzedaż na Mazowszu poprawiła się także o 90 proc. w stosunku do czerwca 2017 roku. Na trzecim miejscu uplasowało się województwo wielkopolskie, z liczbą 71 rejestracji. Na terenie tego regionu wydano o 25 proc. więcej tablic niż przed miesiącem. Sprzedaż zmalała jednak o 9 proc. w stosunku do czerwca ubiegłego roku.

Redakcja AgroNews, fot. Pronar

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złe wiadomości dla mleczarzy. Ile będzie kosztowało mleko na koniec roku?

IV kw. 2023 r. przyniósł wzrost cen produktów mlecznych. Nastąpił on mimo nadal słabego światowego popytu i wynikał ze spadku dostaw mleka wśród głównych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics