Boom na przyczepy rolnicze

  W czerwcu tablice rejestracyjne otrzymały 552 przyczepy rolnicze. Wolumen rynku wzrósł o 30 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Był również o 7 proc. wyższy od tego z czerwca ubiegłego roku – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

  rolnictwo, portal rolny, sprzedaż przyczep, maszyny, przyczepy rolnicze

  Rynek przyczep rolniczych w Polsce przeżywa dobry czas. W pierwszym półroczu zarejestrowano 2440 pojazdów, czyli o 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik ten jest również o 69 proc. wyższy od tego sprzed dwóch lat. Warto podkreślić ponadto wyodrębnienie się lidera w postaci marki Pronar, obejmującej blisko połowę rynku – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

  Przyczepy rolnicze. Zmiany na podium

  Prawie połowa zarejestrowanych w czerwcu przyczep pochodziła z oferty producenta z Narwi. Pronar odnotował 260 rejestracji, co przełożyło się na 27 proc. wzrostu w stosunku do maja. Wynik ten był również o 18 proc. wyższy od tego z czerwca ubiegłego roku. Na drugą pozycję awansował Wielton, z liczbą 58 rejestracji. Oznacza to 100 proc. wzrostu w ujęciu miesięcznym oraz 49 proc. wzrostu w ujęciu rocznym. Podium zamyka Metal-Fach. Dzięki rejestracji 55 pojazdów, producent poprawił wynik z poprzedniego miesiąca o 34 proc.. Odnotował jednak 32 proc. spadku w porównaniu z czerwcem 2017 roku.

  Rolnicy są dobrej myśli

  W czerwcu największym zainteresowaniem cieszyły się przyczepy z przedziału 10–13 t. Zarejestrowano 198 takich pojazdów, czyli o 38 proc. więcej niż przed miesiącem. Wynik ten był jednak o 8 proc. niższy od tego z czerwca ubiegłego roku. Drugą najpopularniejszą ładownością był przedział 13–17 t. Tablice rejestracyjne otrzymały 93 przyczepy z tej kategorii – to o 72 proc. więcej niż w maju. Jednocześnie jest to wartość o 3 proc. niższa od tej z czerwca 2017 roku. Na trzeciej pozycji znalazł się przedział 5–6 t, reprezentowany przez 69 pojazdów. Liczba rejestracji takich przyczep wzrosła o 33 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz o 527 proc. w ujęciu rocznym.

  Potencjał rynku rośnie

  W czerwcu najwięcej przyczep trafiło do województwa lubelskiego. W regionie tym zarejestrowano 82 pojazdy – to o 49 proc. więcej niż przed miesiącem. Wartość ta jest również o 78 proc. wyższa od tej z czerwca ubiegłego roku. Druga pozycja w klasyfikacji należy do województwa mazowieckiego. Rejestracja 74 przyczep przełożyła się na 61 proc. wzrostu w ujęciu miesięcznym. Sprzedaż na Mazowszu poprawiła się także o 90 proc. w stosunku do czerwca 2017 roku. Na trzecim miejscu uplasowało się województwo wielkopolskie, z liczbą 71 rejestracji. Na terenie tego regionu wydano o 25 proc. więcej tablic niż przed miesiącem. Sprzedaż zmalała jednak o 9 proc. w stosunku do czerwca ubiegłego roku.

  Redakcja AgroNews, fot. Pronar

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here