Dodatkowe 2,1 miliarda złotych dla polskich rolników na dopłaty do zbóż!

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek wsparcie rządowe dla polskich rolników w wysokości 2,1 miliarda złotych. Dopłaty trafią do producentów zbóż, którzy ponieśli straty z powodu wojny na Ukrainie.

„Kolejna pomoc publiczna dla polskich rolników, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, została zatwierdzona w kwocie 486 milionów euro (2,1 mld zł)” – napisał w poniedziałek na X (dawniej Twitter) komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Wsparcie to obejmie dopłaty dla producentów zbóż, takich jak pszenica, żyto, jęczmień, pszenżyto i mieszanki zbożowe, którzy doznali strat w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i są zagrożeni utratą płynności finansowej przez wojenne zawirowania na rynku rolnym.

Ile pieniędzy na jednego rolnika?

Maksymalna kwota pomocy nie przekroczy 280 tysięcy euro (1,19 miliona złotych) na jednego rolnika, a wypłaty mają zostać zrealizowane do końca grudnia 2024 roku.

Dzięki inicjatywie komisarza Wojciechowskiego, rolnictwo zostało włączone do systemu kryzysowej pomocy publicznej w marcu 2022 roku, krótko po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Program został przedłużony przez Komisję Europejską i będzie obowiązywał do końca bieżącego roku.

MK/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Notowania giełdowe pszenicy odbijają w górę

Notowania amerykańskiej pszenicy wzrosły we wtorek o ponad 3% po dziewięciu sesjach spadkowych z rzędu. Wzrost notowań w Chicago pociągnął w górę unijny kontrakt...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics