Dodatkowe środki dla banków na kredyty skupowe – warto sprawdzić, czy można ubiegać się o takie wsparcie

8 maja 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwiększyła współpracującym bankom limity akcji kredytowej dopłat do oprocentowania w ramach tzw. kredytów skupowych (linia S). Mogą się o nie ubiegać podmioty prowadzące działalność w zakresie: obrotu zbożami, ich skupu, obrotu materiałem siewnym, skupu lub mrożenia owoców miękkich.

Limit akcji kredytowej po zwiększeniu wynosi 2,2 mld zł, a zmieniona pula na dopłaty do oprocentowania to 90 mln zł. Udostępnione dodatkowo środki mają służyć poprawie płynności finansowej mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw, które nabyły:

  • zboża (pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies, kukurydza, proso) – między 1 października 2022 r. a 31 sierpnia 2023 r.;
  • materiał siewny (nasiona roślin rolniczych, bulwy ziemniaka) – między 1 czerwca a 15 października 2023 r.;
  • owoce miękkie (maliny, jeżyny, poziomki, truskawki, borówki, aronia, agrest, porzeczki, jagody, winogrona, wiśnie, czereśnie) – między 1 czerwca a 30 września 2023 r.

Co istotne, to do banków należy rozpatrywanie indywidualnych wniosków i podejmowanie decyzji o udzieleniu kredytów na preferencyjnych warunkach. Mają na to czas do 30 czerwca 2024 r. Rola ARiMR polega w tym przypadku na pomaganiu w spłacaniu części oprocentowania należnego bankowi przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy, licząc od daty zawarcia umowy. Od kredytobiorcy nie wymaga się wniesienia wkładu własnego. Jeśli natomiast chodzi o kwotę pojedynczego kredytu, nie może ona przekroczyć 40 mln zł i jednocześnie kwoty, za którą zostały skupione zboża, materiał siewny czy owoce miękkie. Trochę inaczej pomoc wylicza się w przypadku firm prowadzących działalność w zakresie skupu i mrożenia owoców miękkich. I ona nie może przekroczyć 40 mln zł, ale jednocześnie nie może być wyższa od sumy iloczynu liczby ton skupionych owoców miękkich i 2000 zł oraz kwoty, za którą zostały one skupione.

Szczegółowe zasady udzielania kredytów – otwórz

Ogłoszenie Prezesa ARiMR Wojciecha Legawca – otwórz

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics