Dopłaty dla producentów zbóż i nawozów wciąż niepewne

17 stycznia Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” zwrócił się o kopie legislacyjnych projektów zapowiedzi rządowych z 15 kwietnia oraz informację nt. notyfikacji programów pomocowych do Komisji Europejskiej.

Dopłaty dla producentów zbóż i nawozów wciąż niepewne
Dopłaty dla producentów zbóż i nawozów wciąż niepewne

21 kwietnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia a 27.04 MRiRW przekazało odpowiedź Związkowi, z której wynika że:

W tej chwili przygotowywana jest notyfikacja programów do Komisji UE… Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia pomoc będzie mogła być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem pomocy publicznej określonej w projektowanych przepisach… zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) Nr 2015/1589 w przypadku gdy podjęte zostały decyzje negatywne w sprawach pomocy niezgodnej z prawem, Komisja podejmuje decyzję, że zainteresowane państwo członkowskie podejmie wszelkie konieczne środki w celu windykacji pomocy od beneficjenta. Pomoc podlegająca windykacji na podstawie decyzji o windykacji obejmuje odsetki, które są płatne od dnia, w którym pomoc niezgodna z prawem została udostępniona beneficjentowi do daty jej windykacji.

Rolnicy będą musieli zwrócić kwoty dopłat wraz odsetkami

Innymi słowy, jeżeli Polska wypłaci przed decyzją KE, a ta byłaby negatywna, wówczas beneficjenci czyli rolnicy będą musieli zwrócić kwoty wraz odsetkami. Słowem przyrzeczone dopłaty są wciąż niepewne.

Warto jednak mieć na uwadze, że sprzedaż lub składanie wniosków poza terminami określonymi w rozporządzeniach nie będzie mogło być uwzględnione.

Mieszane naloty szkodników – jak z nimi walczyć?

Źródło: Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona”

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Tragiczna sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i kukurydzy nadal trwa! Nie ma widoków na poprawę

Tragiczna sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i kukurydzy nadal trwa i wynika z nadmiaru zboża, który jest nadal wynikiem niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy na rynek unijny, po...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics