Dopłaty do mleka

Pod koniec ubiegłego roku UE zdecydowała o przyznaniu dodatkowego wsparcia dla przeżywającego kryzys rynku mleka. – informuje Redakcja Rolna TVP.

Polska otrzymała jedynie 20 milionów z kwoty 300 milionów przeznaczonych na tę dotację dla rolników. Początkowo polski rząd planował rozdysponować pieniądze wśród producentów poniżej 40 roku życia, ale po protestach, z pomysłu zrezygnowano.

Ta rekompensata należy się tym wszystkim producentom, którzy najbardziej ucierpieli w związku z niskimi cenami mleka. – tłumaczy Wiktor Szmulewicz z KRIR.

Na pieniądze mogą liczyć ci rolnicy, którzy w sezonie 2008-2009 mieli kwotę nie niższą niż 20 tysięcy kilogramów i nie większą niż 200 tysięcy. Dodatkowo w momencie złożenia wniosku kwota nie może być mniejsza niż 20 tysięcy kilogramów. Do otrzymania dotacji uprawnionych jest 93 tysiące rolników. Przy założeniu, że wszyscy się zgłoszą będą mogli liczyć na 1,5 grosza od kilograma sprzedanego mleka. Oznacza to, że największa jednorazowa dopłata może wynieść 3 tysiące złotych.

Czasu na rozdysponowanie  pieniędzy jest już bardzo mało. Ci, którzy chcą otrzymać dotację powinni wnioski złożyć ostatecznie do 30 kwietnia b.r.  Agencja Rynku Rolnego apeluje do rolników o dołączanie niezbędnych dokumentów.

Anna Reps z ARR: Do każdego wniosku musi być dołączony dokument poświadczający posiadanie rachunku bankowego. Agencja będzie honorować różne dokumenty, wystarczy kserokopia  umowy z bankiem. ARR gwarantuje, że pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca.

Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here