Doświadczenia Nufarm w zwalczaniu jedno- i dwuliściennych chwastów zbóż

Ochrona roślin przed chwastami decyduje w dużej mierze o wielkości i jakości plonu.  Niestety struktura zasiewów w Polsce charakteryzuje się wysoką koncentracją zbóż, stąd  gatunki występujące w łanie nabierają coraz większej wagi.

Ze względu na nowe technologie uprawy i zbioru, obserwuje się zmiany w nasileniu poszczególnych gatunków. Coraz większym problemem stają się  uciążliwe chwasty jednoliścienne. Gatunki te mogą towarzyszyć większości upraw rolniczych i ogrodniczych, stąd też walka z nimi jest wyjątkowo dokuczliwa.


Znanym i zaufanym narzędziem do walki z chwastami w zbożach jest preparat Apyros 75 WG. To środek niezwykle cenny w walce z uciążliwym perzem w zbożach oraz skutecznie zwalczający stokłosy. Może być stosowany na wyczyńca, o ile nie pojawiła się odporność na inhibitory ALS. Pomocny okazuje się jeśli musimy wyeliminować samosiewy jęczmienia w pszenicy, bądź w pszenicy jarej mamy problem z włośnicą czy chwastnicą.  Środek jest pobierany przez liście oraz korzenie roślin i  przemieszczany w całej roślinie. Dosyć szybko wstrzymuje wzrost chwastów, natomiast  do zamierania roślin dochodzi w zależności od warunków pogodowych zwykle po 2-3 tygodniach od zabiegu. Dawka środka Apyros 75 WG, w zależności od zwalczanych chwastów wynosi od 13,3 do 26,5 g/ha. Wyższa dawka dedykowana jest do uporczywych chwastów, takich jak np. perz czy liczne gatunki stokłos. 

Z kolei niższe dawki wystarczą do zwalczania np. miotły zbożowej, dzięki czemu można wyeliminować ten uporczywy chwast jednym zabiegiem w atrakcyjnej cenie.

Aby dobrze przetestować preparat, firma Nufarm założyła doświadczenia w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju, z różnym spektrum chwastów jednoliściennych w zbożach. Potwierdziła się jego wysoka skuteczność zwalczania perzu. Nawet dawka 20 g/ha wystarczała już do zatrzymania wzrostu perzu, chwast zostaje w łanie i nie wyrządza większej szkody.

Miotła bardzo łatwo zagłusza zboża, dlatego tak ważne jest wykonanie skutecznego odchwaszczania


Doświadczenia potwierdziły, że preparat nie może być stosowany w jęczmieniu jarym, natomiast okazało się, że w pełnej dawce 26,6 g/ha Apyros 75 WG może służyć do likwidacji jego samosiewów w pszenicy. Okazało się również, że preparat w pełnej dawce powstrzymuje także owies głuchy w pszenicy jarej.

Skuteczność preparatu Apyros 75 WG potwierdzono na różnych stanowiskach. Z powodzeniem prowadzone były doświadczenia z takimi chwastami jak wiechlina roczna czy stokłosy, a przede wszystkim miotła zbożowa i perz.

Do zwalczania miotły zbożowej wystarcza już dawka 13,3 g/ha, ale aby zapewnić większą skuteczność na stanowiskach z silniejszą presją chwastów, zaleca się stosować dawkę 20 g/ha. Dodatek adiuwanta olejowego pozytywnie wpływa na skuteczność zabiegu. W przypadku miotły zbożowej musimy pamiętać, że Apyros 75 WG świetnie działa na biotypy wrażliwe na substancje z grupy sulfonylomoczników. Oznacza to, że w przypadku, gdy na danym polu nie działały już takie preparaty jak Lancet, Huzar czy Chisel, należy zastosować preparat o innym mechanizmie działania niż Apyros 75 WG.

Preparat pozwala na jednoczesne ograniczenie konkurencji w dostępie do składników pokarmowych, jednocześnie pozytywnie wpływając na jakość ziarna. Aby uzyskać oczekiwany efekt, należy jednak pamiętać o dodatku adiuwantu Atpolan w dawce 1l/ha. Liczne doświadczenia prowadzone w pokazały, że adiuwant wydatnie poprawia skuteczność sulfosulfuronu, a w niektórych przypadkach jego dodatek okazał się niezbędny.

Możliwości mieszania Apyrosu z innymi preparatami chemicznymi są dosyć duże. Ostrożność należy zachować przy dużej ilości komponentów stosowanych w mieszance. Na szczególną uwagę należy zwrócić na regulatory wzrostu oraz fungicydy triazolowe. W takich wypadkach czasami lepszym wyjściem może okazać się wykonanie dodatkowego zabiegu.

Kilka doświadczeń poświęconych było łącznemu stosowaniu Apyrosa z innymi preparatami. Nie odnotowano spadku skuteczności działania na chwasty jednoliścienne w żadnym z rozwiązań. Sprawdzane były m.in. herbicydy które poszerzają paletę zwalczanych chwastów dwuliściennych. Wśród tych kombinacji bardzo ciekawie sprawdziło się rozwiązanie:
Apyros 75 WG (20 g) + Atpolan (1 l) + Saracen 050 SC (0,1 l)

Na uwagę zasługuje bardzo dobre działanie mieszaniny w zwalczaniu przytulii czepnejJeśli mamy stanowisko wybitnie porośnięte chabrem bławatkiem czy ostrożniem polnym wtedy godnym polecenia będzie Saracen Max 80 WG w dawce 25 g/ha.


 

Z kolei jeśli potrzeba poprawić działanie na takie chwasty jak fiołek polny, przetaczniki i jasnoty, warto zainteresować się Saracenem Delta 550 SC.

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,877ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE