Doszło do zmowy sprzedawców pasz? Prezes UOKiK: mamy mocne dowody

Wszczęto dwa postępowania mające sprawdzić, czy doszło do zmowy sprzedawców pasz przemysłowych dla bydła. Spółka Polmass mogła podzielić rynek ze swoimi konkurentami: firmami Ekoplon i Agro-Netzwerk Polska – poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

\"rolnictwo,
Prezes UOKiK Marek Niechciał poinformował, że dysponuje mocnymi dowodami na istnienie niedozwolonych działań sprzedawców pasz

Posłuchaj komentarza Marka Niechciała, Prezesa UOKiK

 

Prezes UOKiK wszczął dwa postępowania antymonopolowe po wcześniejszej analizie rynku pasz prowadzonej w latach 2015-2016. Urząd przeprowadził również przeszukania w siedzibach przedsiębiorców.

Ze zgromadzonych informacji wynika, że mogło dojść do zawarcia przez Polmass dwóch porozumień antykonkurencyjnych – z Ekoplon i osobno z Agro-Netzwerk Polska. W obu przypadkach urząd podejrzewa, że przedsiębiorcy dokonali ustaleń w zakresie podziału krajowego rynku zbytu pasz, w szczególności w zakresie sprzedaży preparatów mlekozastępczych dla bydła – czytamy w komunikacie urzędu.

Uzgodnienia między sprzedawcami polegały prawdopodobnie na powstrzymywaniu się od oferowania produktów tym odbiorcom, którym dostarczał towary inny uczestnik porozumienia. Sytuacja ta mogła ograniczyć możliwość wyboru środków żywienia zwierząt, przez m.in.  hodowców bydła, dystrybutorów pasz i mleczarnie oraz wpływać na poziom cen tych produktów.

– Rynek na którym podejrzewamy zmowę wart jest kilkaset milionów złotych. Mocne dowody na istnienie niedozwolonych działań zdobyliśmy podczas przeszukań w siedzibach przedsiębiorców – mówi Marek Niechciał, Prezes UOKiK.

Przed zarzutami broni się Stefan Sajkiewicz, Prezes Zarządu Ekoplon. W jego ocenie nie doszło do zakłócenia konkurencji.

– Nasza Spółka analizuje obecnie okoliczności faktyczne i prawne związane ze wszczęciem postępowania. Co istotne, na dzień dzisiejszy nie zostały postawione Spółce żadne zarzuty. Niemniej jednak, jesteśmy już obecnie w kontakcie z Urzędem, w celu przedstawienia stanowiska odnośnie przyczyn i skutków współpracy z Polmass-em. Uważamy, że okoliczności sprawy nie wskazują na to, aby nasza Spółka ograniczyła konkurencję – czytamy w komunikacie przesłanym do naszej redakcji przez Ekoplon.


Redakcja AgroNews, fot. UOKiK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here