Dożynki Województwa Mazowieckiego w Miętnem

Mieszkańcy powiatu garwolińskiego, przybyli goście, a przede wszystkim rolnicy z Mazowsza dziękowali za zakończone żniwa i zebrane plony podczas uroczystej mszy świętej, koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Dożynki Województwa Mazowieckiego w Miętnem oficjalnie otwarte!

 

\"\"

 

 Dożynki to czas podsumowań po kolejnym zakończonym okresie ciężkiej pracy na roli. Tym razem wojewódzkie święto plonów odbywa się w powiecie garwolińskim. Miętne gości przedstawicieli władz samorządu wojewódzkiego, władze powiatu garwolińskiego, gminy Garwolin, mieszkańców z okolicznych miejscowości, a przede wszystkim rolników z Mazowsza, którzy podczas uroczystej mszy świętej dziękowali za zakończone żniwa i zebrane plony.

 

\"\"

 


Uroczysta msza dziękczynna pod przewodnictwem biskupa siedleckiego

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godzinie 9.00 od zbiórki delegacji wieńcowych i uformowania korowodu na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem. Godzinę później Orkiestra Dęta OSP z Trąbek, na czele z kapelmistrzem Grzegorzem Zakrzewskim, poprowadziła barwny korowód dożynkowy, który udał się do kościoła parafialnego p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa siedleckiego ks. Zbigniewa Kiernikowskiego. Biskup podczas homilii podkreślił rolę ciężkiej pracy człowieka, jako daru od Boga, który go doskonali, a następnie poświęcił przyniesione przez delegacje wieńce dożynkowe. O oprawę liturgiczną mszy świętej zadbał Chór Miasta Garwolin, pod batutą Radosława Mitury.

 

\"\"

 

 Tradycyjny ceremoniał dożynkowy
Po nabożeństwie korowód przeszedł na teren Zespołu Szkół Rolniczych oraz Powiatowego Ośrodka Sportu w Miętnem. – Rodzi ta ziemia cierń i oset, ale dzięki waszej pracy ma rodzić pokarm i przynosić chleb dla człowieka – tymi słowami starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski zwrócił się do rolników z Mazowsza i razem z wójtem gminy Garwolin Tomaszem Łysiakiem powitał wszystkich przybyłych gości, otwierając Dożynki Województwa Mazowieckiego w Miętnem. O 13.00 rozpoczął się tradycyjny ceremoniał dożynkowy, który przygotował Zespół Ludowy z Gończyc pod kierownictwem Elżbiety Radziej.

 

\"\"

 

 
Podzielili się dożynkowym chlebem
Starostami dożynek wojewódzkich została sołtys wsi Ewelin – Agnieszka Kurek oraz prezes Gospodarstwa Rolnego w Miętnem – Krzysztof Towalski. Starostowie przekazali symboliczny chleb na ręce marszałka Adama Struzika, wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, starosty powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego i wicestarosty Stefana Gory, którzy podzielili się symbolem pokoju i dziękczynienia za plony z uczestnikami imprezy dożynkowej.

 

\"\"

 

 Przemówienia i życzenia od zaproszonych gości
Nie zabrakło także wystąpień i życzeń od lokalnych władz oraz zaproszonych gości. Profesor Tomasz Borecki odczytał list od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosław Wojtowicz przytoczył słowa uznania od ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podkreślił rolę rozwoju rolnictwa oraz partnerstwa między gminami, powiatami i województwem, który kreuje rozwój całego regionu Mazowsza. Głos zabrał również wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezes Krajowej Rady Izby Rolniczej Wiktor Szmulewicz, którzy złożyli wyrazy uznania wszystkim rolnikom z Mazowsza za ich trud i ciężką pracę na roli. Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony podczas uroczystości wręczone zostały odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Była to również świetna okazja do podsumowania rolniczego konkursu „Moja piękna zagroda”, wręczenia pucharów dla największych dostawców mleka z OSM Garwolin i OSM Ryki oraz statuetek dla delegacji wieńcowych.

 

\"\"

 

 Blok folklorystyczno-rozrywkowy i koncert gwiazdy wieczoru
O godzinie 16.15 rozpoczął się blok folklorystyczno-rozrywkowy, który zakończy się o 22.30. Jako pierwszy na dożynkowej scenie wystąpił Zespół Ludowy z Gończyc, a zaraz po nim swoje muzyczne umiejętności zaprezentowała Orkiestra Dęta OSP z Garwolina z lokalnym bardem Tadeuszem Talarkiem. O 17.30 przed zgromadzoną publicznością wystąpiła ze swoim autorskim koncertem Halina Kunicka. Dla fanów popowo-rockowych brzmień organizatorzy przygotowali koncert zespołu NaVi, który rozpocznie się o 18.30. Następnie na scenie pojawi się gwiazda dzisiejszego wieczoru Patrycja Markowska! Gościnnie z artystką wystąpi Monika Szostak – uczestniczka programu The Voice of Poland.

W Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Miętnem wzięli udział m.in.: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, doradca prezydenta RP prof. Tomasz Borecki, senator Anna Aksamit, posłanka ziemi garwolińskiej Stanisława Prządka, poseł Grzegorz Woźniak, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosław Wojtowicz, wiceprezes Agencji Rynku Rolnego Andrzej Łuszczewski, prezes Krajowej Rady Izby Rolniczej Wiktor Szmulewicz, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Krzysztof Mościcki, dyrektor Oddziału Terenowego w Warszawie Agencji Nieruchomości Rolnych Marek Płaszczak, Okręgowy Inspektor Pracy Janusz Niedziółka, przedstawiciele służb mundurowych i inspekcji, starości powiatowi z terenu województwa mazowieckiego, przedstawiciele rad powiatu z  Mazowsza, dyrektorowie samorządowych organizacji i spółek, sołtysi z powiatu garwolińskiego i województwa mazowieckiego.
 
Patronat honorowy nad Dożynkami Województwa mazowieckiego w Miętnem objął minister rolnictwa i rozwoju wsi. Organizatorami święta plonów jest samorząd województwa mazowieckiego, samorząd powiatu garwolińskiego oraz gmina Garwolin.

Źródło i fot.: egarwolin.pl
Redakcja AgroNews,
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here