Dramatyczna sytuacja w polskim rolnictwie. Ale widać oznaki nadchodzącego ożywienia

Koniunktura w polskim rolnictwie ponownie uległa pogorszeniu. Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) obniżyła się w porównaniu z IV kwartałem 2023 r. o 1,7 pkt, do wysokości -24 pkt. Pogorszenie się koniunktury w pierwszym kwartale roku jest zjawiskiem typowym. W ciągu 25 ostatnich lat tylko raz (w 2017 r.) zdarzyło się, że wartość IRGAGR wzrosła w pierwszym kwartale.

Dramatyczna sytuacja w polskim rolnictwie. Ale widać oznaki nadchodzącego ożywienia

Tegoroczny jej spadek jest najniższy w historii badania; średni spadek wartości wskaźnika o tej porze roku wynosi 5,8 pkt. Odnotowane pogorszenie się koniunktury należy więc ocenić jako płytkie. Obecna wartość wskaźnika pozostaje niższa niż przed rokiem, jednak już tylko o 0,9 pkt (przed kwartałem o 1,5 pkt). Pogorszenie się koniunktury ma więc charakter sezonowy (tj. uwarunkowany rytmem zmian pór roku).

Wyniki badania przeczą obrazowi sytuacji w polskim rolnictwie, jaki wyłania się z narracji medialnej

Wskaźnik koniunktury jest średnią ważoną dwóch wskaźników cząstkowych: wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych i wskaźnika ich zaufania. Odnotowany w I kwartale br. spadek wartości IRGARG jest skutkiem obniżenia się wskaźnika przychodów gospodarstw. Zmiana nie jest duża, najniższa w historii badania; sięgnęła 3,7 pkt (w skali roku 3,5 pkt). Poprawa nastrojów rolników – wartość wskaźnika zaufania zwiększyła się w ciągu kwartału o 2,5 pkt, a w skali roku o 4,2 pkt – zmniejszyła spadek wartości wskaźnika koniunktury. Należy zwrócić uwagę, że wyniki badania przeczą obrazowi sytuacji w polskim rolnictwie, jaki wyłania się z narracji medialnej.

Drugi kwartał powinien przynieść ożywienie w polskim rolnictwie

Wprawdzie średnia wartość wskaźnika koniunktury w ostatnich dwóch latach (-22,4 pkt) jest znacznie niższa niż w latach 2010-2021 (-6,5 pkt) i od kilku kwartałów obserwujemy jego stagnację na niskim poziomie, to w wynikach bieżącego badania widać pewne oznaki poprawy koniunktury: nie tylko poprawę nastrojów w gospodarstwach, ale i przewidywań co do przyszłej sytuacji finansowej, wzrost inwestycji, skłonności do zaciągania kredytów na produkcję rolną i zakupów obrotowych środków produkcji zwierzęcej.

Źródło: IRG SGH

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics