DuPont ostrzega przed podróbkami środków ochrony roślin

"Podejmujemy szereg działań by ograniczyć obrót podrabianymi środkami ochrony roślin do minimum" – tymi słowami Piotr Gill, dyrektor DuPont w Polsce rozpoczął czwartkową konferencję w Warszawie.

 

\"\"
Piotr Gill, dyrektor generalny DuPont Polska

 

Nielegalne środki ochrony roślin są coraz groźniejszym problemem w Polsce. Ich stosowanie, poza łamaniem prawa, jest dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi oraz zwierząt. DuPont Poland prowadzi szeroko zakrojone działania, których celem jest powstrzymanie obrotu podrobionymi środkami ochrony roślin oraz poinformowanie o negatywnych skutkach stosowania nielegalnych pestycydów. Firma wprowadza nowe, coraz bardziej zaawansowane zabezpieczenia przed podróbkami.

 

\"\"
Tom McHale – DuPont CPP Global and EMEA Brand Protection Manager

 

W marcu 2016 roku wystartowała nowa kampania DuPont Poland „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin”, skierowana zarówno do gospodarstw rolnych, ogrodniczych i sadowniczych, sklepów rolniczych i ogrodniczych, jak i służb mundurowych w Polsce.

Komisja Europejska szacuje, że rynek nielegalnych środków ochrony roślin w Unii Europejskiej stanowi 10 proc. jego wartości. W krajach członkowskich posiadających granicę z krajami trzecimi (jak Polska) liczba ta może być jednak znacznie wyższa. Podrobione środki ochrony roślin przedostają się na rynek polski przez przemyt graniczny oraz w wyniku nadużyć związanych z handlem równoległym. Następnie są oferowane w sklepach, internecie oraz bezpośrednio do gospodarstw rolnych.

PIORiN rocznie przeprowadza 6200-8200 kontroli środków ochrony roślin znajdujących się w obrocie handlowym. Każdego roku bada się 300 próbek środków ochrony roślin. W wyniku tych działań w latach 2010 – 2015 wycofano z obrotu blisko 150 tysięcy litrów/ kg pestycydów, z czego prawie 5 tysięcy l/ kg stanowiły podróbki. Służba Celna udaremniła wiele przypadków przemytu. W 2014 roku zatrzymano transport 21 ton nielegalnych środków ochrony roślin z Chin, a w maju 2015 roku 450 kg środków ochrony roślin przemycanych w bagażu podręcznym.

„Warto, żeby do działań tych włączyli się aktywnie producenci środków ochrony roślin” – mówi Michał Grzbiela, Projects Management Leader DuPont Central Europe. – „Świadomość zagrożeń jest wciąż na zbyt niskim poziomie. Dlatego chcemy ułatwić identyfikację nielegalnych środków ochrony roślin oraz pokazać, że sprzedaż podróbek i korzystanie z nich to łamanie prawa, za które grozi kara więzienia do 8 lat. To także ryzyko ogromnych strat finansowych dla rolników, sadowników i ogrodników. Działanie nieznanego składu chemicznego w podrobionych środkach ochrony roślin jest nieprzewidywalne i może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko naturalne”.

 

\"\"
Michał Grzbiela, DuPont Polska

 

Jak rozpoznać fałszywe pestycydy?

Nowa kampania edukacyjna DuPont Poland będzie prowadzona pod hasłem „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin”. W ramach akcji DuPont Poland zrealizuje szereg działań, które mają ułatwić producentom rolnym, ogrodniczym i sadowniczym identyfikację oryginalnych produktów. Firma wprowadziła nowe, trudniejsze do podrobienia zabezpieczenia, w tym wzmocniony trójwymiarowy hologram IZON®. Na oryginalnym hologramie znajduje się zielona mapa świata oraz czerwony napis DuPont. Po przechyleniu hologramu w prawo pojawia się cyfra 1 i jedna kropka, w lewo – cyfra 2 i dwie kropki, w dół – cyfra 3 i trzy kropki, w górę – cyfra 4 i cztery kropki. Ponadto, każdy hologram posiada indywidualny kod alfanumeryczny. To dodatkowe uwierzytelnienie i możliwość zaawansowanego śledzenia produktu za pomocą systemu Traceology® eVerification. Oryginalne produkty DuPont zawsze mają etykietę w języku polskim.

 

Jaki produkt firmy DuPont najczęściej podrabiano?

„Najczęściej podrabianymi produktami są Granstar, Coragen i Titus. Oryginały posiadają pojemność odpowiednio 20 g, 175 ml i 100 g. Podróbki najczęściej oferowane są w opakowaniach 1 l lub 0,5 kg” – wyjaśnia Michał Grzbiela. – „Poza tym mają podrobiony hologram, wadliwy numer seryjny i etykietę najczęściej w języku  ukraińskim”.

W ramach kampanii firma uruchomiła dedykowaną stronę WWW, gdzie będzie na bieżąco publikować informacje o zagrożeniach wynikających ze stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. Firma przedstawi fakty pokazujące negatywne skutki stosowania podrabianych środków ochrony roślin na plantacjach oraz straty w zyskach producentów rolnych, ogrodniczych i sadowniczych, wynikające z używania podróbek. Niewłaściwie dobrane substancje toksyczne w podrobionych preparatach mogą zniszczyć plon roślin uprawnych. Natomiast gdy przedostaną się do gleby potrafią zatruć całe partie produkcyjne żywności, a w ten sposób stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska. 

Kampania DuPont Poland „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin” obejmuje artykuły, poradniki, filmy instruktażowe, konferencje, akcje mailingowe, dystrybucje plakatów i ulotek, program „Sklep wolny od nielegalnych produktów”. Odrębną częścią kampanii są działania skierowane bezpośrednio do służb mundurowych w Polsce (policji, służb celnych).

 

Oprac. fot.: Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,661ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE