Dużo niższe plony w Polsce. KE przedstawiła prognozę dla ziemniaków, buraków i kukurydzy

Unijny zespół monitoringu zasobów rolnictwa MARS przedstawił prognozę plonowania buraków cukrowych, ziemniaków i kukurydzy. W Polsce plony będą mniejsze niż w latach poprzednich.

rolnictwo, MARS, plonowanie, ziemniaki, kukurydza, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, buraki cukrowe, ziemniaki

Rolnicy w wielu regionach Europy mieli/mają problemy ze zbiorami buraków cukrowych, ziemniaków i kukurydzy. Utrudnione były także siewy ozimin. Z jednej strony susza dała się we znaki, z drugiej strony ulewne deszcze i lokalne podtopienia pól.

Częste i obfite opady deszczu utrudniały zbiory na Wyspach Brytyjskich, w krajach Beneluksu, w północnych Niemczech, w Danii i na południu Szwecji. W tych regionach pojawiły się opóźnienia w siewie upraw ozimych.

Susza opóźniła siewy także w północnej Francji, w północno-wschodniej Słowenii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i w Hiszpanii, a także w zachodniej Ukrainie.

Prognoza KE dotycząca plonowania buraków cukrowych, ziemniaków i kukurydzy

Kukurydza na ziarno
Komisja Europejska prognozuje największe plony na poziomie 10,7 t/ha w Hiszpanii, a najmniejsze w Polsce: 5,18 t/ha. W ubiegłym, suchym roku w Polsce zebrano 5,99 t z hektara, więc w tym roku plony będą niższe o 14 proc., a od średniej pięcioletniej o 18 proc. Średnie plony dla UE mają wynieść 7,57 t/ha.

Kukurydza na kiszonkę
Najwyższe plony – 51,9 t/ha mają być w Irlandii, a najmniejsze w Grecji: 21,2 t/ha. W Polsce plony mają wynieść 36,8 t/ha. W 2018 roku było to 42,6 t/ha, a więc w tym sezonie zbierzemy o 14 proc. mniej. W porównaniu do średniej pięcioletniej będzie to o 16 proc. mniej. Średnie plony w UE mają wynieść 39 t/ha.

Ziemniaki
Największe plony mają być w Wielkiej Brytanii – 43,0 t/ha, a najmniejsze na Litwie i w Rumunii: 15,4 t /ha. W Polsce plony mają wynieść 23,7 t/ha wobec 25,1 t/ha w 2018 roku. To o 5,6 proc. mniej niż w 2018 r. i o 6,4 proc. mniej od średniej pięcioletniej. Średnie plony w UE mają wynieść 32,7 t/ha.

Buraki cukrowe
Największe plony mają być w Holandii – 84 t/ha, a najmniejsze w Finlandii: 40,5 t/ha. W Polsce plony mają wynieść 55,2 t/ha wobec 59,9 t/ha w 2018 roku. To o 7,9 proc. mniej niż w 2018 r. i 8,8 proc. mniej od średniej pięcioletniej. Średnie plony w UE mają wynieść 71,3 t/ha.

Kamila Szałaj, na podstawie MARS BULLETIN KE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here