Dwa niebezpieczne zdarzenia z udziałem ciągników rolniczych na Sądecczyźnie

12 września br., na Sądecczyźnie doszło do dwóch wypadków, w wyniku których poszkodowani zostali kierujący ciągnikami rolniczymi. Na szczęście nie doszło tragedii, ale policjanci apelują o ostrożność.

Dwa niebezpieczne zdarzenia z udziałem ciągników rolniczych na Sądecczyźnie

Przełom lata i jesieni to czas wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych i lasach. Użytkowanie specjalistycznych maszyn, szczególnie w górzystym terenie, może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa, o czym dotkliwie przekonało się dwóch mieszkańców Sądecczyzny.

12 września br. pierwsze zgłoszenie dotyczące nieszczęśliwego wypadku z udziałem ciągnika rolniczego sądeccy policjanci otrzymali kilkanaście minut przed godziną 12:00. W miejscowości Brzezna podczas prac polowych na stromym terenie ranny został 77-letni mężczyzna, który śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala.

Z kolei kilka godzin później, tj. ok. 15:40, w Zagorzynie 72-latek kierujący ciągnikiem rolniczym wraz z przyczepą z niewyjaśnionych na obecną chwilę przyczyn na drodze gminnej stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał z jezdni i doprowadził do wywrócenia maszyny na pobliskiej łące. Poszkodowany mężczyzna trafił do szpitala.

Teraz policjanci z Komisariatu Policji w Starym Sączu wyjaśniają dokładne okoliczności i przyczyny tych zdarzeń.

Policjanci apelują o rozwagę podczas wykonywania prac na roli

Przede wszystkim należy użytkować tylko sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną. Nie wolno przewozić osób na przyczepach, błotnikach ciągników czy w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, a przewożony ładunek trzeba dobrze zabezpieczyć przed upadkiem i osunięciem. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Zadbajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone. Pamiętajmy, że to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.

Apelujemy również o przestrzeganie przepisów, wzajemny szacunek i kulturę na drodze

Apelujemy do kierujących pojazdami innymi niż rolnicze, by pamiętali o zachowaniu zdrowego rozsądku i upewnili się zanim rozpoczną manewr wyprzedzania takiego pojazdu. W przypadku znaku poziomego „linia podwójna ciągła” wyprzedzanie jest możliwe pod warunkiem, że linia ciągła nie zostanie przekroczona – w przeciwnym wypadku narażamy się na mandat w wysokości 200 złotych, a na nasze konto trafi 5 punktów karnych. Z apelem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zwracamy się również do kierujących pojazdami rolniczymi. Warto przypomnieć, że kierujący ciągnikiem i pojazdem wolnobieżnym ma obowiązek zbliżenia się maksymalnie do prawej krawędzi jezdni, aby ułatwić manewr wyprzedzania innemu uczestnikowi ruchu. Trzeba też podkreślić, że decydując się na jazdę, bezwzględnie należy być trzeźwym. Ważne jest również posiadanie wymaganych kwalifikacji, a sam pojazd musi spełniać określone wymagania techniczne.

Źródło i fot. KMP w Nowym Sączu

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniec z kopciuchami w Małopolsce. Od dziś wchodzi zakaz użytkowania kotłów na węgiel i drewno

1 maja 2024 roku weszły w życie przepisy, które ograniczą eksploatację nieekologicznych kotłów na węgiel i drewno w województwie małopolskim. Wprowadzenie ograniczeń eksploatacji pozaklasowych kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics