Proponowane zmiany w ustawie o genetycznie modyfikowanych organizmach trafią do konsultacji społecznych.
Jak informuje TVP Info, "organizacje pozarządowe i samorządy dostały dwa tygodnie na zgłoszenie uwag.
Z informacji na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że pisma z projektem ministerstwo środowiska, które jest resortem wiodącym, rozesłało z datą 28 marca.
Nowelizacja ma zmienić obowiązującą ustawę z czerwca 2001 r. Jej celem jest wpisanie do polskiego prawa unijnych unormowań, które ukazały się od tego czasu oraz doprecyzowanie budzących wątpliwości interpretacyjne przepisów obecnej ustawy.
Zmiany wprowadzają dwie osobne kategorie – genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów (GMM) objętych unijnymi normami i genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO), do których maja zastosowanie jedynie przepisy krajowe. Projekt określa taż zasady tzw. zamkniętego użycia GMM i GMO, wprowadzania do obrotu produktów GMO oraz zasady zamierzonego uwalniania GMO do środowiska „w celach innych niż wprowadzanie do obrotu”.
Projekt zmienia 13 innych ustaw, m.in. o inspekcjach: sanitarnej, ochrony środowiska, handlowej, jakości artykułów rolno-spożywczych, weterynaryjnej i inspekcji a także ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i ocenach oddziaływania na środowisko.
Przepisów projektowanej nowelizacji nie stosuje się do żywności i produktów leczniczych, zawierających, składających się lub wytworzonych z organizmów genetycznie modyfikowanych oraz do pasz. Regulacje nie obejmują też „istoty ludzkiej, w tym także w prenatalnej fazie jej rozwoju”.
Koszt dla budżetu wyniesie w pierwszym roku obowiązywania ustawy 975 tys. zł – wynika z uzasadnienia jej projektu. Będą to głównie środki dla inspekcji na prowadzenie kontroli przestrzegania ustawy."
Źródło: TVP Parlament, www.tvpparlament.pl, fot. sxc.hu