Dzierżawa ziemi w Polsce zagrożona!

Dzierżawcy biją na alarm. Ich zdaniem nastąpi koniec dzierżaw w Polsce, jeżeli Sejm uchwali ustawę o prywatyzacji gruntów rolnych.

Jak informuje TVP Info, "w Sejmie rozpoczęły się prace nad jedną z najbardziej kontrowersyjnych projektów, jakie opracowało w tej kadencji ministerstwo rolnictwa.

Po trzech latach przepychanek i kilkunastokrotnych zmianach w projekcie, posłowie rozpoczęli prace nad ustawą, która zdaniem wielu doprowadzi do likwidacji systemu dzierżaw w kraju.

W pół roku po wejściu jej w życie dzierżawcy otrzymają propozycję nie do odrzucenia: albo zgodzić się na dobrowolne oddanie 30 proc. swoich gruntów i skorzystać z prawa pierwokupu do 500 hektarów, albo nie wyrazić na to zgody. Ale wtedy – po wygaśnięciu umowy – szans na jej przedłużenie lub pierwokup nie będzie żadnych. Grunty, które wrócą do Agencji Nieruchomości Rolnych, będą sprzedawane na preferencyjnych warunkach okolicznym rolnikom.

Ograniczanie skali produkcji, ograniczenia w możliwości nabywaniu gruntów czy nawet dzierżaw jest delikatnie mówiąc pewnym nieporozumieniem i to nic dobrego nie przyniesie wręcz przeciwnie obniży konkurencyjność polskiego rolnictwa – przekonuje Ignacy Urbanowski z Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Według projektu ustawy, zawarte umowy dzierżawy mogą być przedłużane tylko w wyjątkowych sytuacjach (gospodarstwo korzysta z wieloletnich unijnych programów pomocowych) i to nie dłużej niż do końca 2013 roku. Do pomysłów ministra rolnictwa sceptycznie podchodzą nawet posłowie Platformy Obywatelskiej.

\"ProjektMam pewne wątpliwości czy projekt ministra rolnictwa jest zgodny z prawem. Sejmowa komisja rolnictwa jest w posiadaniu ekspertyz, które twierdzą, że nowe prawo może być niezgodne z Konstytucją – mówi szef sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Leszek Korzeniowski.

Z kolei opozycja jest wyjątkowo mocno zintegrowana w sprzeciwie wokół pomysłów ministra rolnictwa.

Oni zainwestowali w rozwój gospodarstwa, w budynki, w sprzęt. Teraz te gospodarstwa mają niezłą towarowość, ale ich sytuacja finansowa nie jest na tyle dobra, aby mogli je kupić. I jeżeli teraz dostają taki bilet w jedną stronę, że albo kupią, albo sprzedamy to komuś innemu to jest to niedopuszczalne – twierdzi Wojciech Mojzesowicz poseł partii Polska jest Najważniejsza.

Wtóruje mu Romuald Ajchler z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Minister mówi, że musicie kupić ziemie, bo mi się tak podoba i nie ważne czy jesteś ktoś na to przygotowany czy nie. Jesteśmy przeciwko temu projektowi, bo naszym zdaniem zlikwiduje on dzierżawy w kraju, a te są dalej potrzebne – mówi.

Ale rząd nie przyjmuje tych argumentów. Nowe prawo jest potrzebne, bo niedługo kończy się zapisany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy na zakup ziemi przez cudzoziemców i grunty rolne powinny być w polskich rękach. Poza tym budżet państwa potrzebuje pieniędzy i dlatego zamiast dzierżaw, które przynoszą mały dochód, rząd chce ziemie sprzedawać. Minister rolnictwa odrzuca także sugestię, że projekt ustawy jest niezgodny z Konstytucją.

Nie przewidujemy, aby projekt był niezgodny z Konstytucją, bo nie narusza praw osób trzecich. Mamy pozytywne ekspertyzy prawne Biura Analiz Sejmowych, Rządowego Centrum Legislacji i Prokuratorii Generalnej. Takich obaw więc nie ma – mówi wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej.

Są natomiast obawy, czy posłowie zdążą uchwalić ustawę jeszcze w tej kadencji. Projekt wzbudza wiele kontrowersji i szykują się bardzo długie i burzliwe sejmowe prace.

– Jest wola polityczna, by przeprowadzić nowelizację tej ustawy – optymistycznie podsumowuje wiceminister Plocke.

Źródło: Witold Katner, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Widmo utraty unijnych pieniędzy dla rolników coraz wyraźniejsze

Słowacki minister rolnictwa Richard Takáč milczy na temat swojego spotkania z komisarzem UE Januszem Wojciechowskim w sprawie opóźnień z wypłatą dopłat bezpośrednich. Istnieje ryzyko,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics