Ekorolniku! Musisz się na nowo certyfikować!

Blisko 1,6 tys. rolników ekologicznych z Warmii i Mazur musi na nowo wybrać jednostkę certyfikującą. Dotąd certyfikowała ich firma Bioekspert. Formalności z tym związane należy załatwić do 8 października – poinformowała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek.

 

\"\"

 

Zamieszanie związane z certyfikacją wynika z tego, że, że ministerstwo rolnictwa cofnęło firmie Bioekspert upoważnienia do działania w rolnictwie ekologicznym.

Powodów tej decyzji nie znamy, nikt nas bliżej o niczym nie informuje, kontakt z firmą jest praktycznie niemożliwy, ale wiemy, że spora grupa rolników może mieć problemy, jeśli na nowo nie certyfikuje się – powiedziała Wrotek i dodała, że konsekwencją może być dla producentów utrata uprawnień do wprowadzania na rynek produktów ekologicznych oraz utrata unijnych dopłat dla ekorolników.

Czytaj także:
Obowiązkowe badania profilaktyczne dla rolników!!
Zmiany w biopaliwach. Stracą rolnicy.
Ostatni dzwonek dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe!

Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Małgorzata Książyk poinformowała, że firma Bioekspert odwołała się od decyzji resortu do Sądu Administracyjnego ale nie podała przyczyn cofnięcia tej firmie upoważnienia do certyfikowania ekorolników. Książyk nie podała też, jak dużej grupy ekorolników dotyczą problemy wynikające z braku ważnych certyfikatów.

Z danych wojewody warmińsko-mazurskiego wynika, że nieważne certyfikaty w tym regionie może mieć 1,6 tys. gospodarstw ekologicznych. To bardzo dużo, bo Bioekspert w całym kraju certyfikował – jak podała Wrotek – około 5 tys. rolników. – Organizujemy ze swojej strony spotkania z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Izby Rolniczej i Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Zależy nam, by ta informacja jak najszybciej dotarła do zainteresowanych – zapewniła Wrotek i powiedziała, że ekorolnicy, których dotyczy ten problem, w razie wątpliwości i pytań mogą się zwracać z pytaniami do tych instytucji.

Źródło: TVP Info, www.tvp.info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here