Eksperci znów obniżyli prognozy zbiorów pszenicy

W ostatnich miesiącach prognozy zbiorów pszenicy w UE były dość istotnie korygowane w dół. W swoim najnowszym raporcie „Stratégie grains” (z 13 lipca br.) eksperci firmy Tallage oceniają je na 132,4 mln t. Oznacza to, że mogą być mniejsze o prawie 7 proc. (9,5 mln t) niż w ubiegłym roku oraz o ponad 5 proc. (7,6 mln t) wobec szacunków z połowy czerwca br. 

rolnik, rolnictwo, pszenica, prognozy zbiorów pszenicy, ceny pszenicy, BGŻ BNP Paribas

Prognozy zbiorów pszenicy co miesiąc w dół

Korekty prognozy zbiorów pszenicy dla Unii są dokonywane sukcesywnie od marca br.

– W lutowym raporcie mówiono jeszcze o produkcji na poziomie 141,7 mln t, czyli zbliżonym do odnotowanego w 2017 r. Niekorzystne warunki pogodowe na wiosnę, w tym przede wszystkim upały i utrzymująca się susza w północnej Europie, przełożyły się jednak na duży spadek plonowania ziarna. Z kolei ostatnie ulewne deszcze w Bułgarii, Rumunii, Gracji i Hiszpanii, spowalniają tempo zbiorów – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Eksperci Tallage w największym stopniu zredukowali szacunki dotyczące produkcji pszenicy we Francji. Jeszcze w czerwcu br. oczekiwali, że w kraju tym zebrane zostanie więcej ziarna niż w 2017 r.

– Według najnowszych prognoz, produkcja wyniesie 33,2 mln t, czyli o prawie 9 proc. (3,1 mln t) mniej niż rok wcześniej. Istotny spadek zanotować mają także Niemcy – o ponad 6 proc. w relacji rocznej (1,5 mln t) do 22,8 mln t. Obniżki o ponad 1 mln t spodziewane są ponadto w Danii (o 2,0 mln t, tj. 42 proc. do 2,8 mln t) oraz w Polsce (o 1,4 mln t, tj. 12 proc. do 10,3 mln t) – wyliczają ekonomiści Banku BGŻ BNP Paribas.

Eksperci zaznaczają, że większe wzrosty produkcji (przekraczające co najmniej 0,1 mln t) prognozowane są tylko w przypadku Hiszpanii (o 2,4 mln t, tj. 64 proc. do 6,2 mln t) oraz Słowacji (o 0,2 mln t, tj. 14 proc. do 1,8 mln t).

– Hiszpania to jednocześnie jedyny kraj, dla którego dokonano korekty prognoz z górę – czytamy w najnowszym raporcie Banku BGŻ BNP Paribas.

Gorsza jakość ziarna

W bieżącym roku rozczarowująca może być też jakość zbieranego we Wspólnocie ziarna. Tallage szacuje, że w całej UE produkcja pszenicy o parametrach konsumpcyjnych wyniesie 87,2 mln t i będzie o prawie 5 mln t mniejsza niż w sezonie 2017/18.

– W Polsce zbiory ziarna konsumpcyjnego mają sięgać 7,1 mln t wobec 7,9 mln t w 2017 r. Oznaczałoby to, że podaż pszenicy w przemyśle młynarskim będzie niższa niż przed rokiem – czytamy a analizie Banku BGŻ BNP Paribas.

Ceny pszenicy

Wraz z pojawiającymi się coraz niższymi prognozami zbiorów w UE, notowania cen pszenicy na giełdach europejskich stopniowo umacniały się.

– Dopiero pod koniec drugiego tygodnia lipca nieznacznie spadły w odpowiedzi na sytuację za oceanem – w czwartek, 12 lipca br. eksperci USDA zwiększyli  prognozy zarówno produkcji jak i zapasów pszenicy w USA w sezonie 2018/19 – wyjaśniają bankowi eksperci.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here