Eksport aminokwasów na Ukrainę możliwy bez świadectwa weterynaryjnego

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez stronę ukraińską uzgodnione bilateralnie świadectwa weterynaryjne (świadectwo zdrowia na wywożone do Ukrainy gotowe pasze i dodatki do pasz pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb oraz świadectwo zdrowia na wywożone do Ukrainy pasze pochodzenia roślinnego) nie mogą być stosowane przy wysyłkach na rynek ukraiński dodatków paszowych – aminokwasów uzyskiwanych w drodze fermentacji materiałów roślinnych.

Eksport aminokwasów na Ukrainę możliwy bez świadectwa weterynaryjnego
Eksport aminokwasów na Ukrainę możliwy bez świadectwa weterynaryjnego foto:pixabay.com

Ponadto strona ukraińska poinformowała, że aminokwasy uzyskiwane w drodze fermentacji materiałów roślinnych nie podlegają regulacjom określonym w rozporządzeniu Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy nr 553 z dnia 16.11.2018 „W sprawie przyjęcia Wymagań dotyczących importu na terytorium celne Ukrainy żywych zwierząt i ich materiału genetycznego, żywności pochodzenia zwierzęcego, pasz, siana, słomy oraz ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego i produktów przetwórstwa”.

Kontrola urzędowa przesyłek zawierających produkty spożywcze i pasze niepochodzące od zwierząt, które nie zostały umieszczone na liście produktów podlegających kontroli urzędowej w wyznaczonych punktach kontroli granicznej, zatwierdzonej przez Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy w dniu 26.03.2018 pod numerem 159, prowadzona jest zgodnie z art. 56 ukraińskiej ustawy „Kontrola urzędowa nad przestrzeganiem przepisów dotyczących żywności, pasz, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, zdrowia i dobrostanu zwierząt” wyłącznie na podstawie dokumentów niezbędnych do kontroli celnej.

Zgodnie z art. 18-20 ustawy ukraińskiej „Bezpieczeństwo i higiena pasz” dodatki paszowe podlegają rejestracji na Ukrainie.

Zgodnie z pkt. 5 i 6, sekcji X „Przepisów końcowych i przejściowych” ww. ustawy w przypadku obowiązujących świadectw rejestracji (z dniem wejścia w życie ustawy) wydanych zgodnie z ustawą ukraińską „Medycyna Weterynaryjna” produkcja i obrót (w tym import na terytorium Ukrainy) gotowych pasz i premiksów są dozwolone na okres 5 lat, natomiast produkcja i obrót (w tym import na terytorium Ukrainy) dodatków paszowych są dozwolone do czasu wygaśnięcia ważności świadectwa rejestracji.

Źródło: GIW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics