Eksport naszych ziemniaków mocno spadł. Za granicę wysłaliśmy ich trzy razy mniej

W okresie od stycznia do końca czerwca bieżącego roku Polska wyeksportowała dokładnie 9,3 tys. ton ziemniaków wobec 28,6 tys. ton w analogicznym okresie rok wcześniej i ponad 34 tys. ton dwa lata temu. Łączna wartość wysłanych warzyw to 1,3 mln EUR wobec 6,1 mln EUR rok wcześniej.

 

\"rolnictwo,
 

 

Jak informują analitycy FAMMU/FAPA, mniejsza sprzedaż za granicę to wynik nienajlepszych poprzedniorocznych zbiorów tych warzyw w Polsce oraz mniejszy popyt ze strony państw wschodnich. Najwięcej ziemniaków skierowaliśmy do Mołdawii – 5,3 tys. ton oraz ponad 1,0 tys. ton do Rumunii.

– Największe straty w dostawach odnotowano w  przypadku Ukrainy, która jeszcze przed rokiem zakupiła prawie 9,0 tys. ton, a obecnie zaledwie 300 kg – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.

W przypadku importu ziemniaków do Polski w pierwszym półroczu był on również zdecydowanie mniejszy i wyniósł 107,1 tys. ton wobec 181,7 tys. ton w minionym roku.

Czytaj także:

Jak informuje FAMMU/FAPA, za sprowadzone ziemniaki zapłaciliśmy 22,4 mln EUR w stosunku do 43,3 mln EUR rok temu Aż 98 proc. dostaw to warzywa unijne – mocna redukcja dostaw z poprzedniorocznych 179,3 tys. ton do obecnych 105,0 tys. ton. Najwięcej ziemniaków pochodziło z Niemiec – ponad 39,0 tys. to oraz z Francji – 15,1 tys. ton i Holandii – 14,3 tys. ton. Poza unijnym produktem około 1,2 tys. ton to sprowadzone warzywa z Maroka. Najwięcej ziemniaków sprowadziliśmy w miesiącach maj i czerwiec – w sumie 67,0 tys. ton. 

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. flickr.com/Grimme Group

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here