Duże zaskoczenie na rynku. Eksportowa sprzedaż ukraińskich jaj wzrosła rok do roku

Zeszły rok, wbrew oczekiwaniom, nie był dla czołowego ukraińskiego producenta jaj, przedsiębiorstwa Ovostar Union, tragiczny. Eksportowa sprzedaż jaj wzrosła w 2022 roku do 290 milionów sztuk z 264 milionów w 2021 roku.

Eksportowa sprzedaż Ukraińskich jaj wzrosła w 2022 roku do 290 milionów sztuk z 264 milionów w 2021 roku
Eksportowa sprzedaż Ukraińskich jaj wzrosła w 2022 roku do 290 milionów sztuk z 264 milionów w 2021 roku

Na ukraińskim rynku wewnętrznym spółka sprzedała jednak 1 mld 080 milionów jaj, co oznacza sześcioprocentowy spadek w stosunku do 2021 roku. Najgorzej dla Ovostaru wyglądało przetwórstwo jaj. W tej części swojej działalności przedsiębiorstwo zanotowało aż 15 procentowy spadek produkcji. Przy okazji prezentacji wyników Ovostaru pojawiły się informacje dotyczące sytuacji w ukraińskim przemyśle jajczarskim. Są to generalnie bardzo dobre wiadomości. Fermy kur nieśnych gwałtownie odbudowują stada. Przedsiębiorstwa ustabilizowały swoją logistykę z czym wcześniej były największe problemy. Coraz lepiej działają także zabezpieczenia dotyczące energii elektrycznej. Pozytywnie na ukraiński sektor jaj wpływa także zapotrzebowanie z Unii Europejskiej.

Chów przepiórek. Jak inkubować jaja?

Grypa ptaków oraz braki jaj na rynku wewnętrznym UE (oraz na Wyspach Brytyjskich) w połączeniu z brakiem barier celnych powodują, że ukraiński przemysł jajeczny ma solidny impuls rozwojowy, który prawdopodobnie będzie jednym z czynników wzrostu w bieżącym roku.

Źródło: KIPDIP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics