Europa zmniejsza zużycie energii przed zimą

Niektóre kraje UE rozpoczęły działania na rzecz ograniczenia zużycia energii, aby uniknąć blackoutów tej zimy. Nie wiadomo bowiem, czy i w jakim stopniu będzie można liczyć na rosyjski gaz – podaje EURACTIV.pl

Europa zmniejsza zużycie energii przed zimą

26 lipca ministrowie energii UE zatwierdzili plan bezpieczeństwa energetycznego, aby poradzić sobie z zakłóceniami w dostawach rosyjskiego gazu, które w różnym stopniu dotykają państwa europejskie. Węgry były jedynym krajem, który zgłosił sprzeciw.

Gazprom odcina dostawy gazu kolejnym krajom, w tym Danii, Austrii i Łotwie, a w przypadku innych ostro ogranicza ilość przesyłanego gazu. Między sierpniem 2022 r. a marcem 2023 r. UE ma zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 15% w stosunku do średniego zużycia z ostatnich pięciu lat.

Rezerwy gazu w UE są obecnie wypełnione w 71 proc. Jest to o 9 proc. mniej niż cel, który Unia wyznaczyła sobie do osiągnięcia do 1 listopada.

Niektóre miasta i kraje już rozpoczęły działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii przed zimą.

Grecja

Grecja, która jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskiego gazu, planuje zmniejszyć swoje roczne zużycie energii o 10 proc.. W tym celu uruchomiła „Operację Termostat”, która polega na zainstalowaniu w budynkach użyteczności publicznej ekranów ochronnych ograniczających korzystanie z klimatyzatorów.

W ramach tego gruntownego remontu obiektów publicznych rząd ogłosił program o wartości 640 mln euro, którego celem jest odnowienie okien i systemów chłodzenia w budynkach.

Polska

Polski rząd nie przedstawił jeszcze narodowego planu oszczędzania energii. W sytuacji, gdy dostawy rosyjskiego gazu spadły już do zera, większość polskiej debaty politycznej skupia się na groźbie zbliżającego się niedoboru węgla, który może sprawić, że niektóre gospodarstwa domowe nie będą w stanie ogrzać się tej zimy.

Premier Mateusz Morawiecki w lipcu zaapelował do Polaków o ocieplenie domów przed, jak to określił, „trudnym” sezonem grzewczym. W tym samym przemówieniu Morawiecki ogłosił, że kraj przeznaczy „kolejne miliardy” na program Czyste Powietrze, zapewniając właścicielom domów dotacje na lepszą izolację i zakup czystszych systemów grzewczych.

Przypomnijmy, że przed wojną na Ukrainie dostawy z Rosji pokrywały ok. 40 proc. polskiego zapotrzebowania na gaz. Niedobór węgla może uderzyć w kraj znacznie mocniej, gdyż analitycy obawiają się, że zimą zabraknie od 1 mln do 2 mln ton węgla.

Niemcy

Berlin, mimo że jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników oszczędzania energii, nie ma jeszcze oficjalnego planu zmniejszenia jej zużycia.

Pod koniec lipca wydał zestaw rekomendacji, z których część stanie się prawnie wiążąca. Rząd wezwał budynki publiczne i biurowe do zaprzestania ogrzewania „pomieszczeń, w których ludzie nie spędzają regularnie czasu”, takich jak korytarze i duże sale.

Zalecono również, aby duże zakłady przemysłowe wdrożyły działania w zakresie oszczędzania energii, które „opłacają się ekonomicznie w ciągu dwóch lat”. Aby wesprzeć gospodarstwa domowe w oszczędzaniu energii, zrezygnowano także z wymogu utrzymywania przez lokatorów minimalnej temperatury w mieszkaniach.

Wobec braku wiążących przepisów wiele niemieckich miast i landów przyjęło własne środki, obejmujące na przykład redukcję oświetlenia ulicznego i limity temperatury w budynkach publicznych. Stolica wyłącza reflektory oświetlające 200 swoich zabytkowych budynków i pomników, a Bawaria wydała własny plan oszczędzania energii w budynkach administracji publicznej.

Hiszpania

Hiszpania jest mniej zależna od rosyjskich dostaw energii niż wiele innych państw europejskich – operatorzy sieci stwierdzili, że kraj ten mógłby przetrwać całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu.

Podczas gdy ogólnoeuropejski cel redukcji zużycia energii wynosi 15 proc., Hiszpania ma ograniczyć się do 7 proc.. Mimo to działania na rzecz oszczędzania energii spotkały się z krytyką konserwatywnych hiszpańskich polityków.

Isabel Diaz Ayuso, prezydent Wspólnoty Madrytu zapowiedziała na Twitterze, że nie będzie przestrzegać ograniczeń dotyczących oświetlenia budynków, ponieważ spowoduje to brak bezpieczeństwa, zniechęci turystów i przyniesie „ciemność, ubóstwo, smutek” w kraju, gdzie 22:00 jest standardową porą spożywania kolacji.

Włochy

Mimo że Włochy są jednym z krajów UE najbardziej zależnych od rosyjskiego gazu – w zeszłym roku około 40 proc. importu pochodziło z Moskwy – minister ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolani powiedział w zeszłym tygodniu, że nie będzie żadnych „drakońskich” środków, aby ograniczyć popyt.

W lipcu rząd ogłosił jednak, że przygotowuje plan oszczędnościowy, który według mediów może obejmować ograniczenie ogrzewania do 19°C w zimie i chłodzenia do 27°C w lecie, zmniejszenie oświetlenia ulicznego w nocy i wcześniejsze zamykanie sklepów.

Włochy chcą zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 7 proc. do marca, częściowo poprzez zwiększenie produkcji energii z węgla. Cingolani powiedział wcześniej, że zmniejszenie ogrzewania o 1°C w budynkach pozwoli na zaoszczędzenie do 2 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Podkreślił również, że Włochy „poradzą sobie” do lutego, nawet jeśli Rosja całkowicie odetnie dostawy gazu, ponieważ Rzym zabezpieczył w ostatnich miesiącach szereg nowych umów gazowych.

Francja

Francja czerpie większość energii (70 proc.) z elektrowni atomowych, ale mimo tego chce zmniejszyć jej zużycie o 10 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat.

Sklepom z klimatyzacją nakazano zamykać drzwi, gdy klimatyzacja jest włączona. Za niedostosowanie się do przepisów grozi kara w wysokości 750 euro. Minister ds. transformacji ekologicznej Agnès Pannier-Runacher powiedziała, że „absurdem” jest pozostawianie otwartych drzwi, gdy może to prowadzić do większego zużycia energii o 20 proc. Zewnętrzne tarasy kawiarni i barów również nie mogą być ogrzewane ani chłodzone.

Wprowadzono również ogólnokrajowy zakaz reklamy świetlnej między godziną 1:00 a 6:00. Biura administracji publicznej będą mogły włączać klimatyzację tylko wtedy, gdy w pomieszczeniach jest cieplej niż 26°C.

Zagłosuj na najbezpieczniejsze gospodarstwo w internetowym konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022”

Czechy

W zeszłym miesiącu czeskie ministerstwo handlu wydało „podręcznik” oszczędzania energii, w którym można znaleźć porady w zakresie remontów domów (tak, aby były one bardziej energooszczędne) oraz wskazówki w zakresie zaciemniania okien i wyłączania świateł.

„Każdy może dołączyć do walki o niezależność energetyczną, większe zmiany zaczynają się od jednostek” – ocenił minister handlu Jozef Síkela.

Czechy są niemal całkowicie uzależnione od gazu z Rosji, przy czym większość tego surowca trafia do przemysłu, a około jedna czwarta jest wykorzystywana do ogrzewania gospodarstw domowych.

Średnie zużycie gazu na mieszkańca jest również o 20 proc. wyższe niż średnia UE, co oznacza, że redukcja popytu może mieć duży wpływ. Praga zapowiedziała, że w sytuacji kryzysowej zwiększy import węgla. Ponadto rząd planuje także importować więcej skroplonego gazu ziemnego z Holandii i zachęca do przestawienia się na pompy ciepła.

Jan Kostrzewski | EURACTIV.pl

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Witam.
    W świetle tych informacji pojawia się pytanie: dlaczego Polska zamyka kopalnie węgla? Żeby węgiel importować?
    A dlaczego Premier Polski nie wie, że samo ocieplenie domu nie ogrzewa wnętrza? Zużywa się o wiele mniej gazu, ale bez kaloryferów jest 10 stopni C i to nie jest temperatura do życia.
    Wydawało mi się, że płacimy krocie doradcom rządu i powinni znać się na takich elementarnych sprawach. Pozdrawiam R.Gizińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny paliw spadają, ale czy to koniec obniżek?

Od początku kwietnia ceny paliw w Polsce spadają nieprzerwanie, co przynosi korzyści kierowcom. W mijającym tygodniu benzyna E10 potaniała o 8%, a diesel o...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics