Europejskie Forum Rolnicze 2020. Znamy tematy najważniejszych debat

Z jakim problemami zmierzy się Komisja Rolnictwa pod kierownictwem nowego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE? Czy transformacja cyfrowa to dla rolnictwa szansa, czy zagrożenie? Który polski produkt może stać się hitem eksportowym i podbić rynki krajów afrykańskich i azjatyckich? To główne zagadnienia trzeciej edycji Europejskiego Forum Rolniczego. Najważniejsze wydarzenie w branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 roku w Centrum G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa.

Europejskie Forum Rolnicze, rolnictwo, WPR, Janusz Wojciechowski, Wspólna Polityka Rolna

Organizatorzy jednej z najważniejszych konferencji rolniczych w Europie Centralnej prowadzą już zaawansowane prace nad agendą i przygotowaniem głównych tematów przyszłorocznych debat. Europejskie Forum Rolnicze to dwa dni dyskusji i spotkań z udziałem przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki. To również znakomita okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i narzędzia dedykowane podnoszeniu jakości produkcji rolnej. Druga edycja Forum, która odbyła się w marcu 2019 r., zgromadziła blisko 3000 uczestników – rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy.

– Tworząc agendę Europejskiego Forum Rolniczego, kierujemy się potrzebą przeprowadzenia merytorycznej dyskusji o najważniejszych problemach i wyzwaniach stojących przed polskim, ale także europejskim rolnictwem. Rok 2020 to ostatni etap przygotowań do wdrożenia nowej perspektywy budżetowej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Bez wątpienia wpłynie ona na kształt europejskiego rolnictwa w najbliższych latach. Z kolei w Polsce borykamy się z konsekwencjami zmian klimatycznych oraz zagrożeniem klęskami żywiołowymi – w tym długotrwałymi i coraz częstszymi okresami suszy. Te dwa tematy będą jednymi z najbardziej istotnych kwestii poruszanych podczas Forum w 2020 roku – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora wydarzenia.

 Wyzwania i priorytety Wspólnej Polityki Rolnej

Europejskie Forum Rolnicze w 2020 roku tradycyjnie rozpocznie debata o przyszłości rolnictwa w Unii Europejskiej. Wdrożenie Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie budżetowej, dostosowanie rolnictwa do zmian technologicznych i klimatycznych, a także utrzymanie jego konkurencyjności i wysokiej jakości – czy to najważniejsze wyzwania i problemy, z jakimi zmierzy się Komisja Rolnictwa pod kierownictwem nowego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE?

Cyfryzacja rolnictwa i obszarów wiejskich

W ramach Forum 2020 zostaną postawione pytania m.in. o aktualne instrumenty wsparcia dla rolników oraz rodzaje i dostępność nowych technologii. Nie zabraknie również dyskusji nt. szansy rozwoju płynącej z transformacji cyfrowej, ale również zagrożeń, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja czy modyfikacje genetyczne w produkcji rolno-spożywczej.

Harmonogram naborów PROW w 2020 i 2021. Sprawdź terminy!

Zarządzanie zasobami wodnymi w rolnictwie w obliczu zmian klimatycznych

W agendzie trzeciej edycji wydarzenia nie może zabraknąć dyskusji nt. dostosowania rolnictwa do zmian klimatycznych – jednego z głównych celów stawianych przed nową WPR. Wśród poruszanych tematów znajdą się zagadnienia związane m.in. z zarządzaniem wodą i potrzebą dbania o środowisko naturalne na obszarach produkcyjnych czy wolumenem zużywanych środków produkcji. Biorąc pod uwagę zwiększającą się częstotliwość okresów bez opadów atmosferycznych i niskie zasoby wody w Polsce organizatorzy chcą poszukać odpowiedzi na pytanie jakie działania należy podjąć, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. Uczestnicy panelu zastanowią się również, jak skutecznie łagodzić negatywny wpływ rolnictwa na środowisko i klimat.

Rynki pozaeuropejskie jako szansa na rozwój przemysłu rolno-spożywczego

Jakie produkty i towary mogą stać się polskim hitem eksportowym i podbić rynki krajów afrykańskich i azjatyckich? Organizatorzy Forum po raz kolejny zapraszają przedstawicieli Komisji Europejskiej, polskiego rządu oraz potencjalnych partnerów z Afryki i Azji do udziału w debacie o szansach dla rolnictwa, jakie płyną z rosnącego popytu na produkty żywnościowe w krajach spoza UE.

Ekspozycje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa

Dyskusjom odbywającym się w ramach Forum w Jasionce towarzyszyć będą prezentacje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko.

 Rejestracja na Europejskie Forum Rolnicze rozpocznie się 20 stycznia 2020 roku

 Wydarzenie skierowane jest do szerokiego grona osób na co dzień mających do czynienia i związanych z problematyką rolnictwa: rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, instytutów naukowych oraz instytucji branżowych z całej Europy.

Bezpłatna rejestracja na wydarzenie rozpocznie się w styczniu 2020 roku za pośrednictwem strony internetowej: www.forum-jasionka.pl

Europejskie Forum Rolnicze 2020 odbędzie się w dn. 20-21 marca 2020 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa.

Więcej szczegółów: www.forum-jasionka.pl

Redakcja AgroNews, fot. EFR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,882ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE