Fachowe cięcie poprawia kondycję i wygląd roślin

Wczesna wiosna to dobra pora na przycinanie drzew i krzewów – przypomina Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

\"\"

Wiele osób boi się przycinania drzew i krzewów, aby ich nie oszpecić i nie osłabić wzrostu. Tymczasem fachowe cięcie poprawia kondycję roślin i ich wygląd. Wczesna wiosna, to dobra pora na prześwietlenie i formowanie koron wielu gatunków. Ponieważ rośliny różnią się wrażliwością, porą zawiązywania pąków i kwitnienia oraz pokrojem, nie można wszystkich formować w jednakowy sposób.

Cięcie pielęgnacyjne polega na usunięciu, suchych, uszkodzonych i chorych pędów oraz gałązek. Takiemu zabiegowi możemy poddać wiosną wszystkie drzewa i krzewy. Zabieramy się, gdy rośliny rozpoczną wegetację.

Cięcie korygujące wykonujemy u tych okazów, które naszym zdaniem zbytnio się rozrosły lub mają nadmiernie wybujałe niektóre pędy, wyrastające poza obrys korony. Zabiegi najlepiej wykonać, zanim pojawią się liście.

Cięcie formujące
zajęcie dla ogrodnika artysty. Aby nadać zieleni idealną formę, odpowiednio skracamy zeszłoroczne lub tegoroczne przyrosty. W zależności od gatunku robimy to dwa, trzy razy w seznie.

Z cięciem formującym krzewów kwitnących wczesną wiosną (forsycja, lilaki, wczesne tawuły, migdałek) wstrzymajmy się aż przekwitną. Najwcześniej przytnijmy gatunki kwitnące latem np:wrzosy, wrzośce, hortensje bukietowe,b udleje, póżne powojniki).

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: ŚODR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here