Fatalna sytuacja w USA mocno namiesza na globalnym rynku drobiarskim

Zaczyna się spełniać czarny scenariusz dla amerykańskiego drobiarstwa. Po potwierdzeniu pierwszego przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków w stanie Indiana, wirus pojawił się w kolejnym stanie. Potwierdzono zakażenie w stadzie kurcząt rzeźnych (około 240 tys. ptaków) należącym do Tyson Foods Inc w stanie Kentucky (w hrabstwie Fulton) w pobliżu granicy z Tennessee – donosi agencja Reuters.

Fatalna sytuacja w USA mocno namiesza na globalnym rynku drobiarskim
Fatalna sytuacja w USA mocno namiesza na globalnym rynku drobiarskim

Ryzyko rozprzestrzeniania wirusa jest bardzo wysokie

Amerykańscy urzędnicy i producenci drobiu są świadomi, że ryzyko rozprzestrzeniania wirusa jest bardzo wysokie, a wybuch epizoocji poważnie zagraża amerykańskiemu przemysłowi drobiarskiemu. Amerykański świat drobiarski doskonale pamięta niszczycielską epizoocję HPAI z 2015 roku, gdy zabito ponad 50 milionów amerykańskich kurczaków i indyków.

Przypadek z Kentucky to ten sam podtyp wirusa H5N1, który pojawił się w stanie Indiana. Nowe zakażenia u drobiu na terenie USA skutkują wprowadzaniem dalszych ograniczeń w eksporcie drobiu i produktów drobiarskich z USA. Chiny – jeden z najważniejszych klientów dla amerykańskich przedsiębiorstw drobiarskich – rozszerzyły zakaz importu dla stanu Kentucky. Kentucky jest siódmym stanem pod względem wielkości produkcji mięsa brojlerów kurzych.  Wcześniej Chiny, Korea oraz Meksyk wprowadziły zakaz przywozu ze stanu Indiana. Na szczęście dla Amerykanów, w 2020 roku Chiny zadeklarowały, że w sytuacji, gdy w USA zostanie wykryte ognisko grypy ptaków, Pekin nie wprowadzi zakazu importu drobiu i jaj dla całego kraju (jak to miało miejsce w roku 2015), a jedynie ograniczy się do stanu, w którym potwierdzono ognisko choroby.

Według informacji podanych przez urzędników USDA, pobrane zostały kolejne próby  do badań laboratoryjnych w kierunku HPAI ze stada indyków w hrabstwie Webster w stanie Kentucky. Poza gospodarstwami komercyjnymi wirus został wykryty również u drobiu przydomowego w hrabstwie Fauquier w stanie Wirginia.

Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem i drugim co do wielkości eksporterem mięsa drobiowego

W opinii Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, to co aktualnie dzieje się w Stanach Zjednoczonych może bardzo mocno namieszać na globalnym rynku drobiarskim. Sądzimy, że w najbliższych tygodniach cały świat drobiarski będzie śledził rozwój sytuacji epizootycznej w amerykańskim sektorze drobiarskim, pamiętając jakie skutki dla rynku międzynarodowego wywołała grypa ptaków w USA w 2015 roku. Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem i drugim co do wielkości eksporterem mięsa drobiowego. Według amerykańskich analityków w 2021 roku produkcja mięsa kurcząt rzeźnych wyniosła blisko 20,378 tys. ton. Amerykański eksport kurczaków w 2021 roku osiągnął wielkość 3,367 tys. ton. W USA, udział eksportu kurczaków w produkcji wyniósł w minionym roku prawie 17,0 proc.

Źródło: KIPDiP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE