Francja nie obroniła ferm przed grypą ptaków

Służby weterynaryjne we Francji były jednymi z pierwszych, które w sezonie jesiennym 2021 wprowadziły obostrzenia związane z zabezpieczeniem branży drobiarskiej przed „powtórką HPAI” z poprzedniego sezonu, gdy wirus spustoszył stada kaczek w południowo – zachodniej części kraju.

Francja nie obroniła ferm przed grypą ptaków
Francja nie obroniła ferm przed grypą ptaków

Zaostrzona bioasekuracja i nakaz zamknięcia ptaków nie pomógł jednak na długo uchronić ferm przed zakażeniem drobiu, który był przez kilka  tygodni wykrywany wyłącznie u dzikich ptaków i w chowie przydomowym. W sobotę – 27 listopada – Francja zgłosiła ognisko na fermie drobiu znajdującej się w północnym departamencie Nord. Tym samym kolejny kraj unijny, mający fundamentalne znaczenie w produkcji i  eksporcie w segmencie drobiu i jaj, zaczyna zmagać się z rozprzestrzenianiem choroby na komercyjnych fermach. Poza Francją, o wystąpieniu wysoce zjadliwego podtypu H5N1 poinformowała w ostatnim czasie Chorwacja (w chowie przyzagrodowym) oraz Austria i Słowacja.

Francja jest trzecim największym producentem mięsa drobiowego w europejskim obszarze celnym. Francuzów wyprzedza Polska będąca liderem oraz Turcja. W okresie od stycznia do sierpnia roku 2021 we Francji wyprodukowano 1 064,00 tys. ton mięsa drobiowego ogółem. Poza istotnym udziałem w rynku producentów kurcząt rzeźnych, francuski sektor drobiarski słynie z chowu kaczek. Francja jest największym producentem mięsa kaczego w Unii Europejskiej.

Źródło: KIPDIP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE